Astsubaylardan büyük protesto eylemi

Olaylar
Aysel Alp’in Haberi Sosyal medyada örgütlenen astsubaylar ile emekli astsubaylar, kendilerine uygulanan mobinge ve ekonomik ayrımcılığa ‘dur’ demek için 15 gün boyunca orduevlerine, ...
EMOJİLE

Aysel Alp’in Haberi

Sosyal medyada örgütlenen astsubaylar ile emekli astsubaylar, kendilerine uygulanan mobinge ve ekonomik ayrımcılığa ‘dur’ demek için 15 gün boyunca orduevlerine, kamplara, kantinlere kısaca hiçbir sosyal tesise gitmeme kararı aldılar. Son 2.5 ayda 8 arkadaşlarının intihar ettiğine dikkat çekilen eylemde, astsubayların yaşadığı psikolojik ve maddi baskılara dikkat çekiliyor. Astsubaylar, yaklaşık 10 ay önce de 3 gün boyunca yemekhaneye gitmeme eylemi yapmışlardı.

Muvazzaf astsubayların eylemine emekli astsubaylar da destek veriyor. Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Başkanı Ahmet Keser, astsubayların facebook ve twitter üzerinden 30’a yakın grupları bulunduğunu ve ‘bu kadarına da pes’ eyleminin sosyal medyada örgütlendiriği belirtirken, bunun bir taban hareketi olduğunu ve 200 bin destekçisi bulunduğunu söyledi. Keser, subaylara verilen ancak astsubaylara verilmeyen 6 kalem tazminat olduğuna dikkat çekerken, astsubayların hem psikolojik hem de maddi baskı altında olduğunu belirtti.

Astsubayların kendilerine haksızlık yapıldığına inandığını ifade eden Keser, sadece son 2.5 ayda 8 astsubayın intihar ettiğine dikkat çekti. "Peki ya diğerleri? Onların psikolojileri çok mu iyi" diyen Keser, özellikle son çıkan Disiplin Mahkemeleri Kanunu’nun yarattığı sıkıntıları işaret etti.

‘SÖZDE’ İTİRAZ HAKKI
 
YAŞ kararlarına itiraz olmazken, yeni kanunla sözde itiraz hakkı getirildiğini belirten Keser, "Oysa personel kabahat kapsamına giren her cezada puan almaya başlayacak. Saçın uzun 5 puan, sakal traşı olmamışsın 5 puan, emre itaatsizlik ettin 20 puan gibi. Belli bir puana ulaşan kişinin, TSK ile ilişiği kesilebilecek. Yani ordudan atılacak. Yani düşünebiliyor musunuz kabahat suçundan meslekten atılabileceksiniz" dedi.

Keser, personelin kendisini aşırı baskı altında hissettiğini, maddi olarak da sıkıntı yaşadığını vurgularken, tüm bu sorunlara dikkat çekmek için ikinci kez eyleme çıktığını söyledi. 10 ay önce bir uyarı eylemi yapılarak 3 gün boyunca yemekhaneye gidilmediğini anımsatan Keser, 13 Şubat’ta başlayan yeni eylemle ise orduevleri, sosyal tesisler ve kantinlere gitmeme kararı alındığını bildirdi. Bunun bir taban hareketi olduğunu ve her iki eylemin de birer uyarı olduğunu vurgulayan Keser, ilgili yerler mesajlarını alana kadar eylemlerin devam edeceğini açıkladı.

Hürriyet
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme