Assange, Nobel’e Aday Gösterilmeli

Olaylar
Amerikalı diplomatların gizli yazışmalarını yayınlayarak dünya kamuoyunun gündemini değiştiren WikiLeaks’in kurucusu Julian Assanage’ye Kremlin’den destek geldi.   Ria Novosti h...
EMOJİLE

Amerikalı diplomatların gizli yazışmalarını yayınlayarak dünya kamuoyunun gündemini değiştiren WikiLeaks’in kurucusu Julian Assanage’ye Kremlin’den destek geldi.

 

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Kremlin kaynağı resmi ya da resmi olmayan kurumların Assange’ye yardım etmelerini talep etti. Kremlin’e göre WikiLeaks’in kurucusuna Nobel barış ödülü verilmeli.

 

Tartışmalı sitenin kurucusu Assange İsviçre’de hakkında açılan tecavüz davası nedeni ile dün Londra’da göz altına alınırken Kremlin’den yapılan açıklama dikkat çekti. Kaynak açıklamasında, "Resmi ya da resmi olmayan kurumlar kendisine yardımcı olacak yollar bulmalı. Muhtemelen Nobel ödülü bile alabilir" ifadelerini kullandı.

 

Rusya WikiLeaks’den yayınlanan belgeleri uygulamada dayanak olacak bir temel olarak görmezken, liderlerden ‘küstahca ifadeler’ eleştirileri geldi. Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev "Amerikalı diplomatların yukarıdan bakışının en bariz örneği" olarak nitelediği belgelerin, Rus diplomatlardan çıkması durumunda Amerikalıların neler yapabileceğini hatırlattı.

 

ABD’nin NATO öncülüğünde Baltık ülkelerini korumaya yönelik planları Moskova’nın tepkisine neden olurken, Rusya istihbaratının PKK’ya silah sağladığı iddiaları, Putin ve Medvedev’in Batman ve Robin’e benzetilmesi, yolsuzluklar ve diğer onlarca belge Moskova’da temkinle karşılanıyor.

 

İnternette çok büyük destek gören 39 yaşındaki Avustralyalı Assange, Time’in internet sayfasında yapılan yılın adamı listesinde de ilk sırada yer alıyor.

 

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme