‘Askerlik’ İçin Kritik Görüşme

Olaylar
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve beraberindeki heyeti kabul etti. Erdoğan ile Koşaner arasında 11.35’de başlayan görüşme, Başbakanlık Resmi Konut̵...
EMOJİLE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Erdoğan ile Koşaner arasında 11.35’de başlayan görüşme, Başbakanlık Resmi Konut’ta yapılıyor.
Görüşmede, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve ilgili bürokratlar da hazır bulundu.

Askerlik çağına gelmiş milyonlarca gencin gözü kulağı, bugün Genelkurmay’dan ve Hükümet’ten gelecek haberde olacak.

Haftalardır beklenen buluşmada, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner, tek tip askerlikle ilgili çalışmayı Başbakan Erdoğan’a sunacak.

İlk sızan bilgilere göre, Genelkurmay, eğitim durumuna bakılmaksızın herkes için aynı süre askerlik modelini istiyor. Hükümet’in ise buna karşı çıktığı, üniversite mezunları için süre ayrıcalığının devam etmesini istediği belirtiliyor.

Ayrıca, Başbakan Erdoğan’ın çalışmaya bedelli askerliğin de dahil edilmesini önerdiği kaydediliyor.

Kulislerde ise, altı aylık kısa dönem askerlik süresinin sekiz aya çıkacağı, 15 aylık uzun dönem askerliğin ise 12 aya ineceği konuşuluyor. Yedek subaylığın ise kapsamı daraltılarak devam edeceği de sızan bilgiler arasında.

Genelkurmayın bedelli konusuna sıcak bakmadığı, ancak belli bir yaşın üstüne bedelli hakkı verilebileceği de öne sürülüyor.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme