Askerde ‘Yat Sürün’ Devri Bitti!

Olaylar
Askeri Yargıtay, askeri cezalandırmak amacıyla üst’ün ‘yat sürün’ emri veremeyeceğine karar verdi. Kararda, askerin yerde süründürülerek cezalandırılamayacağının altı çizildi. Bu kar...
EMOJİLE

Askeri Yargıtay, askeri cezalandırmak amacıyla üst’ün ‘yat sürün’ emri veremeyeceğine karar verdi. Kararda, askerin yerde süründürülerek cezalandırılamayacağının altı çizildi. Bu kararın ardından askerler süründürülerek cezalandırılamayacak…

ALKOLLÜ İÇECEKTEN
Bundan böyle vatana hizmet için askerlik yapanlara ceza olsun diye ‘yat ve sürün’ emri verilemeyecek.

Sıhhiye taburunda askerlik yapan E.E., yasak olduğu halde koğuşa alkollü içecek getirdi. Bu durum nöbetçi subaya ihbar edilince, nöbetçi subay olay yerine gelerek E.E.’ye ceza olsun diye ‘yat ve sürün’ dedi.

E.E. kendisine verilen bu emri yerine getirmeyeceğini ve hakkında alkollü içeceği içeri soktuğu gerekçesiyle tutanak tutulup cezasının verilmesini istedi.

ASKERİ YARGITAY BOZDU
Nöbetçi subay, ‘yat ve sürün’ emrinde direttiği halde E.E. verilen emri yerine getirmedi.

Nöbetçi subay, durumu nöbetçi amirine iletince sanık sıhhiye er E.E. hakkında toplu asker karşısında emre itaatsizlikte ısrar suçunu işlediği iddiasıyla dava açıldı.

Askeri mahkemede emre itaatsizlikte ısrar suçunu işlediği iddiasıyla hapse mahkum olan E.E. hakkındaki mahkumiyet kararını Askeri Yargıtay bozdu.

YASEMİN GÜNERİ /Habertürk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme