“Asılsız ihbarlara caydırıcı ceza verilmeli.”

Türk Hava Yolları (THY) Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, uçaklardaki asılsız bomba ihbarlarına ilişkin, “Bu konularda caydırıcı cezalar verilmeli” dedi.

Aycı, THY uçaklarına yapılan bomba ihbarlarıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bomba ihbarlarından birinin THY’de görevli kabin memuru tarafından yapıldığının tespit edilmesine yönelik soru üzerine Aycı, söz konusu kişinin diğer ihbarları da yapıp yapmadığının araştırıldığını söyledi.

Aycı, bu konuyla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirterek, “Sonuçlanmadan konuşmak doğru olmaz. Bunlar kurumun marka imajına zarar veriyor. Biz iş akdini feshedip suç duyurusunda bulunduk. Ancak bu konularda  caydırıcı cezalar verilmeli” diye konuştu.

THY işine son vermişti

Son zamanlarda THY uçaklarının tuvaletlerine ya da kabin içine bırakılan bomba ihbarı notlarıyla ilgili inceleme başlatılmıştı. İncelemede, kimliği açıklanmayan THY kabin görevlisinin bu notlardan birini yazdığı belirlenmişti. Bunun üzerine THY yetkilileri, kabin memurunun işine son verildiğini ve hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu duyurmuştu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince ifadesine başvurulduktan sonra serbest bırakılan şüpheli hakkındaki soruşturma ise devam ediyor.