“Asıl Kıbrıs fatihi benim”

Olaylar
Mehmet Ali Birand’ın yaptığı Kıbrıs belgeselinin yayınlanmayan bölümleri ortaya çıktı. Erbakan’ın Kıbrıs Harekatı sırasında “Ecevit müdahale için kararsızdı, biz ısrar ettk” dediği o...
EMOJİLE

Mehmet Ali Birand’ın yaptığı Kıbrıs belgeselinin yayınlanmayan bölümleri ortaya çıktı. Erbakan’ın Kıbrıs Harekatı sırasında “Ecevit müdahale için kararsızdı, biz ısrar ettk” dediği ortaya çıktı.

Mehmet Ali Birand’ın, 1990’da yaptığı Kıbrıs belgeselinin yayınlanmayan bölümleri ortaya çıktı. Dönemin Başbakan yardımcısı Necmettin Erbakan, bu bölümlerde, asıl Kıbrıs fatihinin kendisi olduğunu belirterek, “Ecevit müdahale için kararsızdı, biz ısrar ettk” diyor.

Saadet Partisinin yayın organı Milli Gazete tarafından yayınlanan bölümlerde Necmettin Erbakan “Biz Genel İdare Kurulu toplantımızda bu kararı aldık. Bir an evvel bu müdahale yapılmalıydı” diyor ve şunları söylüyor:

BAYKAL DA VARDI

Bir kısım liderlerimiz, bu harekatın yapılmasını arzu ediyorlardı ama kendilerini bizim istediğimiz kararlılıkta görmüyorduk. Hepsi tereddütler izhar ediyordu. Belki isimlerini açıklamak doğru olmaz ama Deniz Baykal Bey de müzakerede beraberdi.

ECEVİT EMİR VERMEDİ

Ecevit hiçbir zaman kesin emir vermedi. Biz MGK’da konuştuk. MSP olarak bir an evvel müdahale edilmeli diyorduk. Halk Partisi’nin önemli bir kısmı ‘ Macera olur, sakın ha böyle bir şey yapılmasın’ dediği için bir oyalama oluyordu. MSP, Kıbrıs Barış Harekatının fiilen başlamasında tarihi rolü oynamıştır.

İNGİLTERE ZİYARETİ

Biz Bülent Ecevit’in Londra’ya gitme  teklifine muhatap olduğumuz anda, bunun lüzumsuz olduğu kanaatindeydik. Zaman çok mühimdi. Bize zaman kaybettirecek, oyalanacaktık. İngilizler  ile yapılacak harekat bu adanın dolaylı yoldan yine Yunanlılara verilmesi demektir. Garantör devlet isek vazifemizi yapalım diyorduk.

BENİM GAYRETİM

Bu çıkarma için daha ilk günden itibaren yıllardan beri birikim içindeyiz. O kargaşa esnasında gidip Ada’ya huzuru getirmek lazımdı. Bendeniz tam yetki ile partimiz adına, arkadaşlarımla beraber bir an evvel bu harekatı yaptırmanın gayreti içindeydim. Ayrıca Efendimiz Aaleyhisselatü veselam’ın halası Ümmü Haram’ın türbesi Larnaka’da bulunduğu için burayı mutlaka almamız gerekir diye kesin kararlılıkla hareket ettik.

Rota Haber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme