Asgari ücret zammı eridi: Fiyatlar yüzde 40 arttı

Olaylar
Asgari ücretin 2 bin 20 liraya yükselmesi, vatandaşın alım gücüne etki etmedi. Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma, pek çok ürünün fiyatında ciddi artışlara neden oldu. Dünya Gazetesi yazarı Özcan ...
EMOJİLE

Asgari ücretin 2 bin 20 liraya yükselmesi, vatandaşın alım gücüne etki etmedi. Son dönemde döviz kurundaki dalgalanma, pek çok ürünün fiyatında ciddi artışlara neden oldu.

Dünya Gazetesi yazarı Özcan Kadıoğlu’nun TÜİK verilerinden yola çıkarak hazırladığı grafiğe göre, 2018 yılında en yüksek fiyat artışı yüzde 54 ile buzdolabında yaşanırken, bulaşık makinası fiyatları yüzde 44, çamaşır makinası ve fırın fiyatları ise yüzde 43 arttı. Ortalama fiyat artışı yüzde 40,4 olurken, aynı dönemde döviz sepetindeki artış ise yüzde 36’yı buldu.

dyebhh5x0aayvju.jpg

ASGARİ ÜCRETLİ DAHA FAZLA ÇALIŞMAK ZORUNDA

Asgari ücretin yüzde 26 zamla 20 bin 20 liraya yükselmesi, vatandaşın alım gücüne olumlu yansımadı. 2018 yılının ocak ayında asgari ücretle çalışan bir kişinin söz konusu ürünler alması için ortalama 160 gün çalışması gerekirken, 2019 yılının ocak ayında ise bu rakam 180 güne yükseldi.

 

 

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme