Apart evler neden denetleniyor?

Olaylar
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenci evleriyle ilgili konuşmasına denk gelen kontrollerin Beyoğlu’nda faaliyet gösteren dernek ve vakıfların ortak şikayeti üzerine gerçekleştirildiği b...
EMOJİLE

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenci evleriyle ilgili konuşmasına denk gelen kontrollerin Beyoğlu’nda faaliyet gösteren dernek ve vakıfların ortak şikayeti üzerine gerçekleştirildiği bildirildi.

İstanbul Valiliği’ne ortak dilekçeyle yapılan şikayet üzerine gerekli kontrollerin yapılabilmesi amacıyla İstanbul Emniyet Müdürlüğü, il sosyal güvenlik kurumu, maliye, belediye ve il sağlık müdürlüğünün de aralarında bulunduğu komisyon oluşturuldu.

25 Temmuz’da yapılan şikayette, Beyoğlu bölgesindeki bazı evlerin günlük kiraya verildiği, bazı ev ve apart otellerin ruhsatsız olarak çalıştığı belirtildi.

Şikayette belirtilen 136 adresten 53’ünün 22 Ekim’de denetlendiği, 17 tane Apart Otel’in ruhsatsız olduğu için mühürlendiği, 12’sinin ise sigortasız işçi çalıştırdığı gerekçesiyle SGK ekipleri tarafından tutanak tutulduğu belirtildi.

5 Kasım’da 83 adrese yönelik denetimlerde ise ruhsatsız 25 Apart Otel mühürlendi. Yabancı işçi çalıştıran 4 Apart Otel için tutanak tutuldu.

Evini kiraya veren ancak kirayı elden aldığı tespit edilen bazı ev sahiplerinin durumu vergi dairesi ekipleri tarafından tutanakla tespit edildi.

AA