Anter suikastında PKK – JİTEM işbirliği

Olaylar
“Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın 1995 yılında MİT’e verdiği ifade, geçtiğimiz ay Musa Anter suikasti soruşturmasını yürüten Diyarbakır Cumhuriyet savcılığına gönderildi .Yeş...
EMOJİLE

“Yeşil” kod adlı Mahmut Yıldırım’ın 1995 yılında MİT’e verdiği ifade, geçtiğimiz ay Musa Anter suikasti soruşturmasını yürüten Diyarbakır Cumhuriyet savcılığına gönderildi .Yeşil, söz konusu ifadede “Musa Anter suikastinde PKK’nın kafa adamlarından birini kullandım” beyanında bulunuyor. Anter suikastini gerçekleştiren ekipte yer alan JİTEM ve PKK itirafçısı Abdulkadir Aygan, Yeşil’in ifadesinde geçen bu bölümle ilgili çok çarpıcı bir iddiada bulundu. Yeşil’in bahsettiği ‘kafa adam’ın dönemin PKK Diyarbakır sorumlusu Parmaksız Zeki kod adlı Şemdin Sakık olduğunu kaydeden Aygan, JİTEM ile PKK arasındaki iletişimi ise Şemdin Sakık’ın kardeşi BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın kurduğunu iddia etti.

JİTEM-PKK İŞ BİRLİĞİ

Kürt yazar Musa Anter (72) festival için gittiği Diyarbakır’da 20 Eylül 1992 tarihinde öldürüldü. Musa Anter şiddet eylemlerini eleştirdiği için her iki örgütün de hedefindeydi. Ölümünden önce PKK tarafından da defalarca tehdit edilmiş, kendisinden ‘vergi’ adı altında haraç talep edilmişti. Ölümü de JİTEM-PKK işbirliği ile gelişti. Anter, kaldığı otelden bir tuzak kurularak alınıp Diyarbakır’ın kenar semtlerinden birinde infaz edildi. İtirafçı Abdulkadir Aygan’ın anlatımlarına göre PKK-JİTEM iş birliğini de ortaya koyan bu tuzak şöyle planlandı:

PKK’NIN KAFA ADAMI ABİ SAKIK

Olaydan bir süre önce PKK’dan ayrılan Hogir kod adlı Cemil Işık, Binbaşı Cem Ersever ve Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım tarafından Kuzey Irak’tan alınarak Diyarbakır’a getirildi. Musa Anter, Hogir’i yakından tanıyordu. Böylece Hogir aracılığıyla Anter’e ulaşılacaktı. Anter Diyarbakır’a geldiğinde Hogir kendisini görüşmeye çağırdı. Şırnaklı Hamit adında JİTEM elemanı, Musa Anter’i Hogir’le buluşturmak üzere yeğeni Orhan Miroğlu ile birlikte otelden aldı. Seyrantepe mahallesinde Musa Anter infaz edildi. Miroğlu ise ağır yaralı kurtuldu.

Musa Anter’in ölümüne ilişkin soruşturma dosyası uzun süre raflarda kaldıktan sonra aynı saldırıdan yaralı kurtulan Orhan Miroğlu’nun geçtiğimiz yıl savcılığa yaptığı başvuru üzerine yeniden açıldı. Soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım’ın 1995 yılında verdiği ifadeyi Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)’ndan istedi. MİT, geçtiğimiz ay söz konusu ifadeye ilişkin 10 sayfalık bir bilgi notunu savcıya gönderdi. Dosyaya giren bilgilerde Yeşil, “Musa Anter olayında PKK’nın en kafa adamlarından biri kullanıldı ve Musa, Diyarbakır’a getirtildi. Olaydan yani Musa’nın kiminle görüşmeye gittiğinden Musa’nın oğlunun haberi var ama hiçbir zaman ağzını açmadı… benim PKK’ya yaptırdığım öyle bir sürü eylem var” ifadeleri yer alıyor.
Bu gelişmeler üzerine soruşturmayı yürüten Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı, Abdulkadir Aygan’ın yaşadığı İsveç’ten iadesi için yeniden girişimde bulundu. İade edilip edilmeyeceği ise henüz belli değil. Ancak Aygan, Yeşil’in beyanları ile ilgili çok çarpıcı bir iddia ortaya attı. Yeşil’in bahsettiği kafa adamın Parmaksız Zeki kod adlı Şemdin Sakık olduğunu söyleyen Aygan, aracının da Sırrı Sakık olduğunu iddia etti. İşte Aygan’ın iddiaları:

İRTİBATI SIRRI SAKIK SAĞLADI

“Yeşil, Sakık ailesi ve Ahmet Türk ile iyi muhabbet ediyordu. Araları bayağı iyiydi. Ahmet Türk ve Yeşil, Ankara Gölbaşı’ndaki lüks bir lokantada baş başa yemek yediler. Sonra Sırrı Sakık ile Yeşil baş başa görüştü. İlk başta Sırrı mırın kırın etti ama, sonra razı oldu. Sırrı özel kurye vasıtasıyla haberi PKK’nın Diyarbakır sorumlusu olan kardeşi Şemdin Sakık’a ulaştırdı. Sırrı’nın özel kuryesinin Şemdin Sakık’a haberi ulaştırmasıyla Şemdin harekete geçti ve kendi özel kuryesi aracılığıyla Diyarbakır’da bulunan Musa Anter’e talimat verdi: ‘Senin MİT ile ilişkilerini parti biliyor seni affetmemiz için tek çaren var. Hogir ile buluşacaksın. O, nerede ne zaman görüşmek istediğini sana bildirecek.’ Bu tehditvari talimatı alan Musa Anter, Hogir’den telefon bekledi. Ve beklenen telefon öldürülmeden önce akşam üzeri geldi. Hogir, Musa Anter’e Saraykapı’daki JİTEM Tim Komutanlığından açtı, sonra da Şırnaklı Hamit adlı arkadaşını Musa Anter’in kaldığı otele gönderdi. Otelden alınan Musa Anter götürüldüğü yerde infaz edildi.”

GİZEMLİ İLİŞKİLERİ VAR!

“YEŞİL’İ ANLATSAM ROMAN OLUR” DEMİŞTİ

Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile BDP milletvekili Sırrı Sakık arasında merak uyandıracak kadar gizemli bir ilişki söz konusu. Yeşil’in 1995 yılında MİT’e verdiği ifadede Sırrı Sakık’ın da adı geçiyor. Yeşil, sorgusunda bir olayla ilgili açıklamada bulunurken şu ifadeleri kullanıyor: “Sırrı Sakık ile görüşmemiz iptal olunca, o gece Sırrı’nın kardeşi Mahmut beni gördü, onlar bizi bir yere götürdüler. Gittiğimiz yerin sahibi bunları çok da iyi tanıyor, karşısında el pençe divan duruyordu.“ Sırrı Sakık da daha önce bir röportajında Yeşil’in Muş’a geldiğinde kendisine ait otelde konakladığını belirterek “Yeşil’i anlatsam roman olur” ifadelerini kullanmıştı. 

Türkiye Gazetesi 
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme