Antep’in başarısı göze battı

Olaylar
Gaziantep’teki terör saldırısında ‘tek vücut’ olan işadamları saldırının şifrelerini de verdi: "Gaziantep’te işsizlik yok, Ortadoğu’nun sanayi başkenti olduk. Bu tab...
EMOJİLE

Gaziantep’teki terör saldırısında ‘tek vücut’ olan işadamları saldırının şifrelerini de verdi: "Gaziantep’te işsizlik yok, Ortadoğu’nun sanayi başkenti olduk. Bu tablo birilerini rahatsız etti"

Türkiye ve Ortadoğu’nun sanayi başkenti Gaziantep’teki terör saldırısına iş dünyasından büyük tepki geldi. Gaziantepli sanayiciler hain saldırıyı kınarken "Antep’in moralini ve bütünlüğünü kimse bozamaz" mesajı verdi. İşadamları, Türkiye’deki huzuru bozmak isteyenlerin ülkenin ve bölgenin en istikrarlı ili Gaziantep’i hedef seçtiklerini ancak amaçlarına ulaşamayacaklarını belirtti. İşadamları, "Güneydoğu kalkınırsa, refah artacak ve işsizlik son bulacak. Terörün de besleneceği bir alan kalmayacak. Bazı kesimler bizim üzerimizden bölgenin istikrarını bozmak istiyor. Burası bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da herkesin kardeşçe yaşayacağı bir il olacak. Hepimiz tek yürek olduk" diyor.

FÜZE GİBİ BÜYÜYOR
Şehrin son 5 yılda katlanarak büyüyen ekonomisi de bu gerçeği doğruluyor. Bölge ekonomisinin lokomotifi olan şehir 2011’de Türkiye ortalamasının 4 kat üzerinde büyüdü. İhracatını 5 milyar dolar sınırına çıkardı. Türkiye’nin en çok ihracat yapan altıncı şehri oldu. Gaziantep bu yılın ocak-temmuz döneminde de geçen yılın aynı dönemine göre ihracatını yüzde 22.5 oranında artırarak 3 milyar 299 milyon dolara çıkardı. İl genelinde sigortalı çalışan sayısı 200 bini geçti. Füze gibi büyüyen şehir bu yıl ihracatını 6 milyar dolara çıkarmayı hedefliyor.

İş dünyası saldırıya ne dedi?
SANKO Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Konukoğlu:
İtida lle har eket etm eliyiz
Medeniye tlerin kavşağında bulunan Gaziantep tarih boyunca çeşitli kavimlerin bir arada ve kardeşçe yaşayarak millet olmanın en güzel örneğini yansıttı. Vatandaşlarımız huzur ve güven içerisinde yaşamanın ötesinde kaynaştı, örnek bir kent olarak diğer kentlere model oldu. Bu beraberliğin devamlılığı açısından, içimiz kan ağlasa da paniğe ve tahriklere kapılmaksızın, itidalle hareket etmeliyiz.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Sani Konukoğlu:
Kardeşçe yaşama ya devam edeceğiz
Gazi antep bugüne kadar huzur ve güven ortamında, herkesin kardeşçe yaşadığı, gıpta edilen bir kent olarak Türkiye’de örnek gösterildi. Bundan sonra da bu atmosferi kimse bozamayacak. Türkiye’nin geleceğini kimse ipotek altına alamaz. Bizler kardeşçe yaşamaya devam edeceğiz. Moralimizi bozmak isteyenlere karşı tek vücut olarak mücadele edeceğiz.

DOGÜNSİFED Başkanı Tarkan Kadooğlu:
Antep’in bütünlüğü bozulmaz
Gazi antep’e saldırı farklı anlamlar taşıyor. Ancak terör örgütleri hiçbir şekilde amaçlarına ulaşamayacak. Bu saldırı kim veya kimler tarafından yapılırsa yapılsın Antep’in bütünlüğünü bozamaz. Dikkat ederseniz, Türkiye ne zaman bir arada yaşama iradesi gösterse böylesi saldırılar gerçekleştiriliyor. Ancak biz çok daha büyük felaketlerin üstesinden geldik.

TÜMSİAD Gaziantep Başkanı Cuma Çekici:
Dünyadan başsağlığı mesajı yağdı
170’e yakın ülkeyle ticaret gerçekleştiriyoruz. Dünyanın birçok ülkesinden başsağlığı mesajı aldık. İhracat gerçekleştirdiğimiz yabancı işadamları yüzlerce destek mesajı gönderdi. Acımızı paylaştılar. Bu tablo bile Gaziantep’in nasıl bir konuma ve güce sahip olduğunun kanıtıdır. Hiçbir şekilde moral bozukluğu yaşamıyoruz. Şehrimizin işadamları çok çalışkan. Bu tarz durumlarda tek yürek oluyoruz. Daha sıkı ve azimle çalışıyoruz.

HÜRSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Fincan:
Gün beraberlik günüdür
Gaziantep huzur ve barış şehri. Ulus olarak yekvücut olma vakti. Terör Doğu’da da Batı’da da terör. Bizim çağrımız, beraberlik içinde hareket etmek. O yüzden çok sağduyulu olmamız gerekiyor. Ayrıca dünyanın da artık bu gerçeği anlaması ve terörizmle mücadele için kararlılıkla ortak tavır geliştirilmesi gerekiyor.

Sabah
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme