Anonymous’tan 3 Kişiye Gözaltı

Olaylar
Türkiye’de 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek internet filtrelemesi uygulamasına karşı siber saldırı başlatan uluslararası hacker grubu Anonymous’un (Anonim) başı hem sanal, alemde hem ...
EMOJİLE

Türkiye’de 22 Ağustos’ta yürürlüğe girecek internet filtrelemesi uygulamasına karşı siber saldırı başlatan uluslararası hacker grubu Anonymous’un (Anonim) başı hem sanal, alemde hem de gerçek hayatta belaya girdi.

Türkiye’de başta TİB (Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı) olmak üzere kamu kuruluşlarının sitelerine yaptığı saldırı ile gündeme gelen uluslararası hacktivist grubun İspanya’daki 3 temsilcisi gözaltına alınırken, Türk hacker grubu Ayyıldız Tim de Anonymous’a karşı Avrupa çapında savaş açtı.

İş dünyasının belası

İş dünyasına karşı yaptığı saldırılarla kötü bir şöhrete sahip Anonymous’un, 3 üyesinin tutuklanmamasında da bu suçlamalar etkili oldu.

İspanya Polisi’nin Sanal Suçlarla Mücadele Birimi, Barcelona, Valencia ve Almeira’da yapılan baskınlarda, en son Sony Playstation’ın online alışveriş sitesi, BBVA ve Bankia Bankalarının online şubelerini, Mısır, Cezayir, Libya, Yeni Zelanda, İran, Şili ve Kolombiya’nın bazı kamu kuruluşlarının sitelerini çökertmekle suçlanan grubun üyelerini tutukladı.

Sony saldırısında grubun yaklaşık 100 milyon kişinin kimlik, adres ve kredi kartı bilgilerinin çalındığı açıklanmıştı.

Bu arada Anonymous grubunun İspanya ve bazı Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye saldırı yaptıklarını tespit eden Ayyıldız Tim üyeleri, büyük bir “imha saldırısı” hazırlık yaptıklarını duyurdu. İspanya ve bazı Avrupa ülkelerine yapılacak siber saldırıya Ayyıldız Tim’e bağlı tüm hackerların aynı anda katılacak.

Açıklamada "Kimse Türkiye Cumhuriyeti’ni küçümseyemez. Yapılan hiçbir saldırı cevapsız kalmayacaktır" uyarısı dikkat çekti.

NATO’ya bile diklendiler

Anonymous saldırı uyarısında bulunduğu kurumlara NATO’yu da kattı. Bir NATO raporunda ‘kurum ve şirketler için tehlike’ olarak nitelendirilmelerine kızan Anonymous üyeleri, NATO’ya ‘bize meydan okuma hatasını yapmayın’ uyarısında bulundu.

Grubun dün yaptığı açıklamada "Zaten başsız bir yılanın başını kesebileceğiniz gibi yanlış bir inanca kapılmayın. Hydra’nın bir başını keserseniz 10 tane çıkar. Bir Anon’u engellerseniz, 10 başka Anon bize katılır" dendi.

TİB: Sistemler hiçbir zaman devre dışı kalmadı

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), 9 Haziran 2011’de gerçekleşen siber saldırı sebebiyle TİB sistemlerinin hiçbir zaman devre dışı kalmadığını açıkladı.

Anonymous’un "Saldırı sembolik ve hafif bir güç gösterisi oldu. 15-20 dakika kadar sürdü. Anonymous’un yöntemi budur. Kalıcı zararlar vermek istemez" açıklamasına karşılık, TİB’den yapılan açıklamada şöyle denildi:
"Siber saldırı süreci 9 Haziran 2011 günü saat 17.50 itibari ile başlamış, yükselerek devam etmiş, saat 19.15’de zirve yaparak yaklaşık 2 Gbps hızına kadar çıkmış ve saat 22.00 itibarıyla azalarak 4 Mbps hızına kadar düşmüştür. Başkanlığımız sistemleri ilk kez saldırıya uğramamıştır.

Yapılan bu saldırı sembolik değildir. ‘TİB sistemlerine 15 ila 30 dakika süreyle erişilemediği’ doğru değildir. TİB sistemleri, 9 Haziran 2011 günü gerçekleşen siber saldırı sebebiyle hiçbir zaman devre dışı kalmamıştır.

Alınan bazı güvenlik tedbirleri farklı yorumlanmış ve kesinti şeklinde algılanmıştır. Ülke dışından gelen saldırılar için gerekli önlemler alınmış, ülke içinden gelen saldıranların da tespit edilmeleri için çalışmalar başlatılmıştır."

Hürriyet