Ankara Saldırganı ODTÜ Bombacısı Çıktı

Olaylar
Ankara Kumrular Caddesi’nde 3 kişinin öldüğü saldırıyı gerçekleştiren bombacının, 5 Temmuz 2011’de ODTÜ arazisi yakınından geçen askerî servis aracını hedef alan eylemi yapan kişiyle...
EMOJİLE

Ankara Kumrular Caddesi’nde 3 kişinin öldüğü saldırıyı gerçekleştiren bombacının, 5 Temmuz 2011’de ODTÜ arazisi yakınından geçen askerî servis aracını hedef alan eylemi yapan kişiyle aynı olduğu sonucuna varıldı.

Dün akşam saatlerinde, patlamanın gerçekleştiği yerdeki otopark görevlisi ve bir vatandaş, Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne çağrıldı. Bu kişilerin, saldırıyı gerçekleştiren şüpheliyi teshiş ettikleri öğrenildi.

Patlamanın ardından başlatılan soruşturmada bombacının kimliği, olayın yaşandığı bölgedeki güvenlik kameralarının incelenmesi sonrasında belirlendi. Saldırganın el freni çekik haldeki otomobille caddeye geldiği tespit edildi. Kamera kayıtlarında başında şapka, üzerinde açık renk tişört ve koyu renk pantolon bulunan teröristin olay öncesinde aracın arka koltuğunda yaklaşık 10 dakika beklediği belirlendi. Polis, Mobese kayıtlarından bombalı aracın sahte kimlikle galerinden satın alındığı 13 Eylül gününden eylemin gerçekleştirildiği 20 Eylül tarihine kadar geçen süredeki izini sürdü.

Soruşturma sonucunda otomobil, Konya’nın Seydişehir ilçesinde Mobese kameraları tarafından görüntülendi. Bu gelişme, bombanın Konya’dan Ankara’ya getirildiği ihtimalini güçlendirdi. Konya polisi de şehir merkezinde ve Seydişehir ilçesinde geniş çaplı araştırma başlattı. Bu arada emniyet güçleri, kimliği tespit edilen teröristin Ankara’dan Konya’ya kaçmış olabileceği ihtimali üzerinde de duruyor. Mobese ve güvenlik kamerası kayıtları, eylemin tek kişi tarafından yapıldığını da ortaya koydu. Kimliği gizli tutulan saldırgan, 5 Temmuz 2011 günü Eskişehir yoluna 74 metre kablo çekerek hazırladığı bomba düzeneğini askerî servis aracının geçişi sırasında patlatmasıyla tanınmıştı. Salgırganın görüntüleri, Cepa Alışveriş Merkezi’den eylemde kullandığı aküyü satın almasıyla ortaya çıkmıştı. Dört araçta hasara yol açan saldırıda ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Ankara Valisi Alaattin Yüksel, Kızılay’da meydana gelen patlamada kullanılan bombanın, ağırlaştırılmış, güçlendirilmiş TNT olduğunu açıkladı.

PKK, Ankara’daki patlamayı üstlenmedi

Terör örgütü PKK, Ankara’da yaşanan patlama ile ilgili ilgilerinin olmadığını savundu. Terörist örgütün ‘silahlı kanadı’ olduğu belirtilen HPG’nin açıklaması şöyle: "20 Eylül günü Ankara’da yaşanan patlama sonucunda can kayıplarından direkt hareketimizi ve HPG güçlerimizi sorumlu tutan yeminli PKK düşmanları, kamuoyunu manipüle etmektedir. HPG’nin olayla hiçbir ilgileri bulunmamaktadır."

BDP, Ankara ve Siirt saldırılarını kınadı

BDP, Ankara ve Siirt’te 7 kişinin hayatını kaybetmesiyle sonuçlanan iki ayrı saldırıyı kınadı. BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak’ın imzalarının bulunduğu kınama mesajında, "Yaşam hakkına yönelik bu saldırıları şiddetle kınıyoruz. Her iki olayı yapan ve yaptıranlar bir an önce açığa çıkarılmalıdır. Hiçbir soru işaretine yer bırakmayacak şekilde sağlıklı bir soruşturma yürütülmeli ve tüm bilgiler kamuoyu ile paylaşılmalıdır." denildi.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanusturservismerkezi