Ankara ‘Çocuk Kenti’ Oluyor

Olaylar
Ankara’da yapılacak her işin, çocukların onayına sunulmasını isteyen Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, hazırlayacakları ”Çocuk Anayasası” ile Başkent’i ”çocuk kenti” y...
EMOJİLE

Ankara’da yapılacak her işin, çocukların onayına sunulmasını isteyen Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, hazırlayacakları ”Çocuk Anayasası” ile Başkent’i ”çocuk kenti” yapmayı hedefliyor.

Yüksel, yıllardır Ankara’da çocuklara yeterince önem verilmediğini, ancak bundan sonra çocuklar üstüne daha çok eğileceklerini söyledi.

Ankara’da ”Çocuk kurultayları” gerçekleştirilmesini ve eskiden Ankara’da kutlanırken şimdi başka illerde kutlanan ”TRT 23 Nisan Uluslararası Çocuk Şenliği”nin yeniden Başkentte kutlanmasını istediklerini anlatan Yüksel, ”Bu çok önemli… Geçen yıl Avrupa’da 30 bin kişi üzerinde yaptığımız ankete göre bir ailenin tatil için tercih edeceği yere çocuklar veya kadınlar karar veriyor. Hatta bazı ülkelerde bu konuda çocukların çok daha baskın olduğunu gördük. Bu sonucu iyi değerlendirmeli, dünyanın ilk çocuk bayramını kabul eden Ankara’yı çocuk kenti yapmalıyız. Çocuk dostu Ankara, marka gücümüzü artırır” diye konuştu.

Vali Yüksel, Ankara’da bir ”Çocuk Anayasası” oluşturulması gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

”Başkentin çocuk kenti olması için tüm ilgililer, yetkililer elinden gelen her şeyi yapacak. Bu konuya çok önem veriyoruz. Bana göre Başkentte 4 maddelik bir ‘Çocuk Anayasası’ oluşturmalıyız. Bu maddeler şöyle olmalı; ‘Dünyanın neresinde yaşarsan yaşa, hangi ırkta hangi renkte olursan ol Ankara bütün çocukların memleketidir. Ankara’da çocukların yüksek yararı hep ön planda tutulur. Ankara’da çocukların yaşamı her zaman en öndedir. Ankara’da çocukların düşüncelerine saygı gösterilir.

Ankara’da ne yapıyorsanız önce çocukları düşüneceksiniz, çocuklar için yapacaksınız. Üretim konusunda bile ne üretiyorsanız üretin, önce bunun ‘çocuklara yararı, zararı nedir?’ diye düşüneceksiniz. Ankara’da bütün yerel yönetimlerde çocuk meclisleri olmalı. Şunu bile düşünmeliyiz; ‘Alınan bütün kararlar çocuk meclisine sorulur, çocuklar ‘evet iyi yaptınız’ derse kararı vali imzalayacağına çocuk imzalasın.’ Çocuk ‘evet’ diyorsa o şehirde her şey yapılmalıdır.”

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme