Olaylar

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu’nun muharrem iftarı

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından düzenlenen muharrem iftarı programı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran’ın yanı sıra, iş, sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda ismin katılımıyla..

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu’nun muharrem iftarı

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu tarafından düzenlenen muharrem iftarı programı, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Müftüsü Doç. Dr. Rahmi Yaran’ın yanı sıra, iş, sanat ve siyaset dünyasından çok sayıda ismin katılımıyla gerçekleştirildi.

Yeşilköy’deki Polat Renaissance Otel’deki program Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı. İftarın açılmasının ardından “Süleyman Dede” tarafından yemek duası yapıldı.

Anadolu Alevi Bektaşi Federasyonu’nun hazırladığı tanıtım filmi ve “Kerbela” adlı kum gösterisinin ardından, Aşık Veysel’in torunu Çiğdem Özer, dedesinin “Birlik Destanı” adlı şiirini okudu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, burada yaptığı konuşmada, Anadolu’nun irfanı ve tecrübesiyle fitne ve fesat oyunlarının bozulacağını dile getirerek, “Aslında birbirimizle azami müştereklerimiz, asgari ihtilaflarımız var. Ama ne yazık ki biz azami müştereklerimizi bir kenara bırakıp asgari ihtilaflarımızla debelenip duruyoruz” dedi.

Federasyon başkanı Murat Cengiz Hortoğlu ise, “Aslında bu yemeklerin hepsi bahane, asıl yapmak istediğimiz şey, memleketimizin ihtiyaç duyduğu birlik ve beraberliği, kardeş duygusunu, ortak yaşam kültürünü, sevgiyi öne çıkarmaktır” ifadesini kullandı.

İş adamı Zeynel Abidin Erdem de Müslüman ülkelerde yaşanan sıkıntılara değinerek, “Bizi bölenler kim? Bu duruma düşürenler kim? Bu fitneyi sokanlar, Hz. Hüseyin’i şehit edenlerin felsefesini taşıyanlardır” şeklinde konuştu.

Yazar ve şair Yavuz Bülent Bakiler ise ülkenin birliğini muhafaza etmenin tek yolulun eğitimden geçtiğini söyledi.

Program, konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL