Alo Fetva Hattı’na gelen ilginç sorular

Olaylar
Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte vatandaşlar, ‘Alo 190 Fetva Hattı’nı arayarak oruçla ilgili merak ettikleri konularda bilgi alıyorlar. Erzurum Müftüsü Yakup Arslan , Ramazan Ayı&...
EMOJİLE

Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte vatandaşlar, ‘Alo 190 Fetva Hattı’nı arayarak oruçla ilgili merak ettikleri konularda bilgi alıyorlar.

Erzurum Müftüsü Yakup Arslan , Ramazan Ayı’nın başlamasıyla birlikte fetva hattına yöneltilen soruların arttığını söyledi.

Fetva hattını arayan kişilerin çoğunlukla, oruçla ilgili sorular sorduklarını belirten Arslan, şöyle konuştu:
”Ramazan Ayı’nın gelmesiyle birlikte fetva hattında bir yoğunluk yaşanmaya başlandı. Sabah saat 08.00 ile 23.00 arasında hizmet veren Alo 190 Fetva Hattı’na ekseriyetle orucu nelerin bozduğu, hangi hallerde orucun bozulmayacağıyla ilgili sorular yöneltiliyor. Özellikle imsak vakti hakkında çok soru yöneltiliyor. Sağlık problemi nedeniyle oruç tutamayan vatandaşlarımızın soruları da oldukça fazla. Ramazan Ayı’nda vatandaşımız merak ettiği her şeyi rahatlıkla fetva hattına soruyor. Tabi zaman zaman insanı tebessüm ettirecek, sorularda gelebiliyor.”

Arslan, fetva hattına yöneltilen soruların dışında bazı vatandaşların, merak ettikleri konular hakkında il müftülüğüne gelerek bizzat vaizlerle görüşmek istediklerini ifade etti.

"DUŞ ALSAM ORUCUM BOZULUR MU?"

Alo 190 Fetva Hattı vaizlerinden İsmail Yılmaz da vatandaşın yönelttiği sorular karşısında, zaman zaman zor duruma düştüklerini belirtti.

Sağlık problemleri nedeniyle oruç tutamayanların sorularına büyük bir titizlikle cevap verdiklerini ifade eden Yılmaz, şunları kaydetti:
”Astım hastalarının kullandıkları spreyin veya astım hastalarının kullandığı oksijen tüpünün, göz, kulak ve burun damlalarının, kalp hastalarının dil altı ilacının kullanılmasının orucu bozup, bozmayacağı soruluyor. Bu tür soru yönelten kişilere oruçlarının bozulmadığını, rahat olmaları gerektiğini belirtiyoruz.”

Niyet hatalarından kaynaklanan soruların da yoğun olduğunu belirten Yılmaz, oruca niyet etmeyi unutanların ve yanlış zamanda niyet ettiğini düşünenlerin de fetva hattını aradığını söyledi.

SICAKLAR ORUCA MAZERET DEĞİL

Kendi kendine mazeret bularak, oruç tutmamak için neden üretenlerin yönelttiği ilginç sorulara kendilerinin de şaşırdıklarını kaydeden Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:
”Alo 190 Fetva Hattı’na gelen ilginç soruların başında boy abdesti veya duş almanın orucu bozup, bozmayacağı var. Orucu ihlal edecek bir durum yoksa oruç bozulmaz. Uzun ve sıcak günleri bahane ederek, sıcağı gerekçe göstererek ‘Oruç tutmasam olur mu’ diyenler var. Kendiliğinden mazeret üretenler oluyor. Oruç tutmamayı mübah kılan özürlerde böyle bir hal yoktur. ‘Başım ağrıdı’, ‘dişim ağrıdı’, ‘başım döndü’, ‘hava sıcak oruç tutmasam olur mu’ gibi sebeplerden dolayı oruç tutulmaması doğru değil. Aşırı sıcak oruç tutmamayı mübah kılmaz. Kişi ağır işlerde çalışıyorsa, bu işi yaparken bayılırsa orucunu bozar ve bunu kaza eder.”

Takvim

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme