Alman basınından çirkin Erdoğan yorumu

Olaylar
Gezi kalkışması ile 17 Aralık darbelerinde amaçlarına ulaşamayan ve üstelik 30 Nisan’daki yerel seçimlerde hezimete uğrayan yabancı medya organlarının Soma faciası üzerinden yürüttükleri Türkiye...
EMOJİLE

Gezi kalkışması ile 17 Aralık darbelerinde amaçlarına ulaşamayan ve üstelik 30 Nisan’daki yerel seçimlerde hezimete uğrayan yabancı medya organlarının Soma faciası üzerinden yürüttükleri Türkiye karşıtı çirkin saldırılar had safhaya ulaştı. Özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik kirli bir dezenformasyon ve karalama furyasına girişen Alman medyası, küstahlıkta sınır tanımıyor.Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre; daha önce Erdoğan için, ‘İstifa ederek yerini liberal bir halefe bırak!’ ve ‘Ceheneme git!’ gibi edepsiz ifadeler kullanan Alman medyası, şimdi de Türk okuyuculara ulaşmak icin Almanca internet sayfalarında çarpıtılmış Türkçe haber ve yorumlara yer vermeye başladı.

‘SEZAR HEZEYANI’

Der Spiegel ve Bild gibi organlar ,haberlerin yanısıra Türk halkına karşı nefret suçu işleyen Doğan medyası yazarlarının yazılarını da sayfalarında Türkçe olarak ağırlıyor. Hızını alamayan Frankfurter Allgemeine gazetesinde Erdoğan için Nazi lideri Adolf Hitler’e atfen kullanılan ‘Führer’ ifadesi yer alırken bu ve diğer benzetmeler, gurbetçiler tarafından tepkiyle karşılandı. Frankfurter Allgemein’deki yorumda ‘Türkiye’nin Führeri’ ifadesi dışında Erdoğan’ın ‘Sezar hezayanından muzdarip’ olduğu da iddia edildi.

SPIEGEL’İN ARSIZLIĞI

Soma’da 301 madencinin şehit olduğu kazayı siyasi ve ırkçı bir üslupla veren Alman yazılı ve görsel medyası, yaşanan faciayı fırsat bilerek planlı bir şekilde Başbakan Erdoğan’ı yıpratmaya çalışıyor.

Der Spiegel dergisi, kazanın meydana geldiği ilk günden beri Türkiye’deki azılı bir muhalif gazeteymiş gibi trajediyle ilgili bütün haberleri çarpıtarak ve daha çok sadece dedikodulara dayanan yorumları manşetten vermeye devam ediyor.

Bir kaç gün önce ‘Cehenneme kadar yolun var, Erdoğan!’ diye manşet atan Der Spiegel’in İstanbul temsilcisi Hasnain Kazım’ın bildirdiklerine ve yaptığı yanlı yorumlara dayanılarak hazırlanan çarpıtma haberlerin yanısıra, derginin internet sayfalarında bazı okuyucuların nefret suçu kapsamına giren saldırıları da ‘haber’ adı altında servis ediliyor.

Berlin’den Erdoğan açıklaması

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert Erdoğan’ın 24 Mayıs’ta Köln’de gerçekleştireceği buluşma öncesi kritik bir açıklama yaparak, konuşmanın iptal edilmesine ilişkin bazı siyasetçiler tarafından yapılan çağrılara ‘Bizim için gerçekten de çok yakın ve önemli bir partner olan bir ülkenin başbakanı olarak Erdoğan Almanya’da memnuniyetle konuk edilecektir’ ifadesiyle yanıt verdi.

24 Mayıs korkusu

Almanya’nın en çok satan ve Hürriyet ile ortaklığı bulunan Bild gazetesi de önceki gün ‘Erdoğan’ı bu tekme götürecek’ baslığıyla Türkçe baslık attı. Herhangi bir Türk gazetesi veya gazetecisinin ‘Cehenneme kadar yolun var, Merkel!’ veya ‘Defol Gauck!’ diye bir başlık atması durumunda ortalığı birbirine katacak Alman politikacıları ise Alman basınının bu kepazeliklerine adeta çanak tutuyor. Hatta Alman siyasetçileri, bu saldırılara sessiz kalmakla yetinmiyor bir de Türk kökenli Alman milletvekilleri üzerinden atılan Erdoğan karşıtı karalamaları teşvik ederek saldırılara destek veriyor. Özellikle Türk kökenlilerin de bulunduğu Alman politikacıları, Başbakan Erdoğan’ın 24 Mayıs’ta yani Avrupa Parlamentosu seçimlerinden bir gün önce yapacagı Köln ziyaretini ve gerçekleştireceği salon mitingini sert bir dille eleştiriyor. Hatta saldırılarda bazen öyle ileri gidildi ki, bazı densiz politikacılar ‘Erdoğan’ın Almanya’ya sokulmaması’ çağrısında bile bulundu.