Alman Bakandan Teröre Destek Resti

Olaylar
Westerwelle, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde, Dışışleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. ”G...
EMOJİLE

Westerwelle, Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde, Dışışleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

”Geçtiğimiz haftalarda Başbakanımızın, bazı Alman vakıflarının muhalefet partileri aracılığıyla terör örgütüne kaynak aktarımında bulunduğu yönünde bir açıklaması oldu. Sizin böyle saptamalarınız var mı?” şeklindeki soru üzerine Westerwelle, bu konuyu da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile konuştuklarını söyledi.

Westerwelle, dostlar arasında her konunun konuşulduğunu belirterek, şunları kaydetti:

”Bu konuda birtakım yanlış anlaşılmalar varsa, onlar ortadan kaldırıldı. Alman vakıfları konusuna baktığımızda, gerçekten çok takdir gören kurumlardır, Türkiye’de de takdir gören kurumlardır. Alman hükümeti olarak terörle mücadele konusuna çok önem veriyoruz. Hiçbir şekilde destek vermemiz söz konusu değil. Belki herkesin bilmediği bir konu var, Alman Yargıtayının bir yıl önce verdiği karara göre PKK da terör örgütü olarak net bir şekilde ortaya konulmuştu. PKK da Avrupa’da bir terör örgütü olarak addedilmektedir ve sıfır hoşgörü söz konusudur.”

-”Konu görüşmede gündeme geldi”-

Dışişleri Bakanı Davutoğlu da aynı soruya karşılık, Başbakan Erdoğan’ın ”terör örgütlerine para aktarıldığı” gibi bir ifadesinin olmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

”Bir kere onu düzeltelim. Yani ‘herhangi bir Alman vakfının terör örgütüne para aktardığı’ gibi bir ifadesi söz konusu değil. Muhalefet partilerinin belediyelerle olan ilişkisi konusunda bir tespitte bulundular. Yoksa terör örgütüne imalı da olsa ‘aktarıldığı’ gibi ifadesi olmadı sayın başbakanımızın. Başbakanımıza bir atıfta bulunurken, tam bulunmak lazım.”

Konunun görüşmede gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine de Davutoğlu, konunun görüşmede konuşulduğunu belirterek, ”Dostlar arasında her şey çok açık konuşulur. Bunlar bir problem gibi değil, dostluk atmosferi içinde konuşuldu” dedi.

AA