‘Alkolsüz Bira’ Takibe Alındı

Zaman’ın gündeme getirdiği ‘alkolsüz bira’yla ilgili yanlış uygulamalar, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nu (TAPDK) harekete geçirdi.
 
Alkolsüz biranın alkollü içkiyi özendirdiği konusunda çok sayıda şikâyet gelmesi üzerine inceleme başlatan kurum, ürünün kutusunun insanlarda algı yanılmasına yol açıp açmadığı üzerinde duruyor. ‘Alkolsüz’ ve ‘bira’ ifadelerinin yan yana kullanılmasını, kutusunun alkollü bira ile aynı olmasını sakıncalı bulan TAPDK, uygulamanın gençleri hedef alıp almadığını araştırıyor. Bu konuda Tarım Bakanlığı’na da yazı gönderildi: "Alkolsüz biranın alkollü içki kapsamına girmesini sağlayacak düzenlemeler konusunda görüşlerinizin bildirilmesini istiyoruz."

Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK), alkolsüz birayla ilgili inceleme başlattı. Tarım Bakanlığı’na resmi yazıyla başvuru yapan kurum, "Alkolsüz biranın alkollü içki tanımı kapsamına girmesini sağlayacak yasal düzenlemeler yapılıp yapılamayacağı konusunda değerlendirme ve görüşlerinizin bildirilmesini istiyoruz." ifadelerini kullandı. Bakanlığa gönderilen yazıda, "Kurumumuza son zamanlarda intikal eden bilgi edinme talepleri, şikâyet ve görüş dilekçelerinde alkolsüz bira ile ilgili çeşitli sorular sorulmakta ve şikâyetler gelmektedir.

Özellikle, söz konusu ürünün alkollü içkiyi teşvik edici ve özendirici olabileceği, bilhassa çocukların ve gençlerin alkole başlamalarına neden olacak bir uygulama olması sebebiyle kamuoyundan tepkiler iletilmektedir." denildi. Alkolsüz biradaki alkolün, yasal sınır olan binde 5’in altında olduğuna ve dolayısıyla kendilerinin bu konuda müdahale edemediğine dikkat çeken TAPDK, "Alkolsüz biranın alkollü içki tanımı kapsamına girmesini sağlayacak yasal düzenlemeler yapılıp yapılamayacağı konusunda bakanlığınızca değerlendirme yapılmasının uygun olacağı düşünülmekte olup konuya ilişkin değerlendirme ve görüşlerinizin bildirilmesi" şeklinde talepte bulundu. alkolsüz bira reklamları denetlensin

Gelişmeler karşısında Yeşilay Genel Başkanı Muharrem Balcı ise TAPDK’yı göreve çağırdı. İçinde bira kelimesinin geçtiği bir üründe gizli reklam yapıldığını ve gençlerin geleceğin alkol bağımlıları olarak hazırlandığını vurgulayan Balcı, "Aksi durum söz konusu ise neden o zaman başka bir isim kullanılmıyor? TAPDK, reklam açısından bu konuya yaklaşmalı." dedi. Zaman’ın gündeme getirdiği alkolsüz olduğu iddia edilen biranın Çanakkale Gıda Kontrol Laboratuvarı’ndaki incelemesinde binde 26 oranında alkol tespit edilmişti. Türkiye’de TAPDK binde 5’ten fazla alkol olan ürünlerle ilgilenirken, Tarım Bakanlığı ise bunun altındaki oranlardan sorumlu. TAPDK, geçtiğimiz yıl alkol yönetmeliği çıktığı zaman, "Efes Pilsen Blues Festivali gibi etkinlikler yapılabilecek midir?" sorusuna, "Çocukları ve gençleri hedef alan veya bu kişilerin ilgi alanına giren etkinlikler ile bu nevi etkinliklerin tanıtımında ve etkinliğin gerçekleştirileceği mekânlarda, alkollü içki markaları veya alkollü içki markalarını çağrıştıracak nitelikteki unsurlar kullanılamaz ve bu etkinliklerde satış ve sunum yapılamaz." cevabını vermişti.
 

Zaman