Ali Bardakoğlu İstifa Etti

Olaylar
Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, sekiz yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etti. Yerine, Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez atandı. Bardakoğlu, bir süre önce görevden ayrılma sinyali vermiş, ‘...
EMOJİLE

Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, sekiz yıldır sürdürdüğü görevinden istifa etti. Yerine, Başkan Yardımcısı Mehmet Görmez atandı. Bardakoğlu, bir süre önce görevden ayrılma sinyali vermiş, ‘bir kişinin yapmak istediği işler için 5 yılın yeterli olduğunu’ söylemişti.
 

Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, 8 yıldır sürdürdüğü Diyanet İşleri Başkanlığı görevinden istifa etti. Bardakoğlu, istifa kararını bugün düzenleyeceği bir basın toplantısıyla açıklayacak. Yeni başkan halen Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Prof. Dr. Mehmet Görmez oldu. Görmez’in atamasına ilişkin kararname bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı. Bardakoğlu’nun görevi bırakacağı basın toplantısında devir-teslim töreninin de yapılacağı öğrenildi.

Ali Bardakoğlu, dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in onayıyla, 28 Mayıs 2003 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı’na getirilmişti. Görevden ayrılma sinyalini bir süre önce katıldığı bir televizyon programında veren Bardakoğlu, "bir kişinin yapmak istediği işler için 5 yılın yeterli olduğunu" dile getirmiş, kendisinin de yorulduğunu ifade etmişti. Temmuz ayında geçen Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası’na göre, Diyanet İşleri başkanlarının görev süreleri 5 yıl olarak belirleniyor. Bir başkan en fazla iki kez başkan atanabiliyor. Aynı yasadaki geçici hükme göre ise görevde bulunan başkan ve başkan yardımcıları yeni başkan ve yardımcıları atanıncaya kadar görevlerine devam ediyorlar.

Prof. Dr. Ali Bardakoğlu‘nun yerine atanan Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2003 yılında başkan yardımcılığı görevine getirilmişti. Görmez, 8 yıldır başkanlığın dış ilişkilerden sorumlu başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu. 1987’de yükseköğrenimini tamamlayıp Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Hadis Anabilim Dalı’nda yüksek lisans yapmaya başlayan Görmez, 1994’te "Sünnet ve Hadisin Anlaşılması ve Yorumlanmasında Metodoloji Sorunu" adlı teziyle doktorasını bitirdi. Ayrıca doktora çalışması, 1996’da Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Birincilik Ödülü aldı. 1998’de yardımcı doçent, 1999’da doçent, 2006 yılında da profesör olan Prof. Dr. Mehmet Görmez, 2001-2003 yıllarında Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde dersler verdi.