Alevi ve Sünniler, Bir Araya Geliyor

Olaylar
Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın (GYV) bünyesinde faaliyet gösteren Kültürlerarası Diyalog Platformu (KADİP), 26 Kasım Cumartesi günü başlayacak muharrem ayı için önemli bir etkinliğe hazırlanı...
EMOJİLE

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın (GYV) bünyesinde faaliyet gösteren Kültürlerarası Diyalog Platformu (KADİP), 26 Kasım Cumartesi günü başlayacak muharrem ayı için önemli bir etkinliğe hazırlanıyor.

Platform, Aleviler tarafından matem ayı olarak görülen dönem için "Muharrem, Matem, Oruç" adlı panel düzenliyor. Panelde, Alevi ve Sünni kanaat önderleri, ‘muharrem ayı sadece aşureden ibarettir’ şeklinde yerleşen algıyı mercek altına alacak, ehl-i beyti ve muharrem, oruç, matem kavramlarını masaya yatıracak.
 
Zeytinburnu Belediyesi’nin ev sahipliği yapacağı panel, 19 Kasım Cumartesi günü Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde saat 09.00-16.00 arasında yapılacak. Her iki kesimden önemli isimlerin katılacağı programın amacı, sevgi, barış ve kardeşlik adına ortak paydada buluşmak. Her oturumda moderatör hariç 4 konuşmacının yer alacağı panelde, kendi konularında uzman 12 akademisyen ve aktivist bulunacak. Panele katılacak isimler şöyle: Alevi Dernekleri Federasyonu Metin Tarhan, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkan Yardımcısı Cemal Uşak, Alevi Dedesi Ali Yüce, hukuk profesörü Hüseyin Hatemi, akademisyen Dr. Hüseyin Özcan, ilahiyat profesörü Suat Yıldırım, Anadolu Alevi Bektaşi Fedarasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu, Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Doç. Dr. Ali Yaman.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme