Alevi dernekleri Gül’ü iftarda ağırladı

Olaylar
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Alevi derneklerinin iftarına katıldı. Türkiye’de yaşayanların inançları ve etnik kimlikleri ne olursa olsun, bu ülkenin asli vatandaşları olduğunu söyleyen Gül, "...
EMOJİLE

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Alevi derneklerinin iftarına katıldı. Türkiye’de yaşayanların inançları ve etnik kimlikleri ne olursa olsun, bu ülkenin asli vatandaşları olduğunu söyleyen Gül, "Bütün inançlara saygı göstermek için Türkiye Cumhuryeti vatandaşı olmak yetiyor. Burası hepimizin öz yurdudur." dedi. Kardeşlik mesajlarının verildiği geceye gayri müslim cemaatlerin dini liderleri de katıldı.
VİDEO
 
Alevi federasyonlarının iftarında birlik mesajları verildi
Alevi dernekleri Cumhurbaşkanı Gül’ü iftarda ağırladı  Daha fazla foto galeri için TIKLAYIN !
Türkiye’nin farklı renkleri bu kez Alevi-Bektaşi federasyon ve derneklerinin iftarında buluştu. Alevi ve Sünnilerin karşılıklı birlik mesajlarını verdiği iftara Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile bilikte siyasiler, işadamları ve azınlık cemaatlerin liderleri katıldı. İftarda konuşan Cumhurbaşkanı Gül, "Hepimiz düşüncemiz inanç larımız ne olursa olsun bu ülkenin asli vatandaşlarıyız." dedi. Türkiye’nin bütün çeşitliliklerini salonda gördüğünü ifade eden Gül, "Türkiye’nin Müslüman nüfusu değil Müslüman olmayan nüfusun temsilcileri de burada var. Dayanışma içinde olmak, ülkemizin gerçeklerini bilmek her şeyin önünde geliyor." ifadelerini kullandı.

Geçmişte yaşananların bir gün unutulacağını ve gelecek nesillerin daha iyi bir gelecekte yaşayacağını belirten Gül, şöyle devam etti: "Sonunda acılar çekildikten sonra doğrular öğrenilir. Bugün bu iftar ile bu bilincin, bu şuurun olduğunu gösteriyoruz. Bugün burada Türkiye’nin zenginliğini görüyoruz. Ülkemize sahip çıkıyoruz. Birbirimizi sevdiğimizi görüyoruz. Türkiye’nin her tarafından herkes bir araya gelmeye çalışsın. Sıkıntılarımız var tabii. Bu sıkıntıları aşabilecek gücümüz var. Önümüzdeki yıllar çok daha parlak olacaktır. Geçmişimize baktığımızda nelerle uğraşmışız diyeceğiz. Biz birçok kritik eşikleri aşmış bir ülkeyiz."

Bazı Alevi dernekleri tarafından Polat Otel’de düzenlenen iftara katılan Cumhurbaşkanı Gül, "Geçmişte cami ile sinagogu yan yana yapacak özgüven içinde olduk. Bu özgüveni bugün de taşımamız gerekir. Hepimizin babaları dedeleri bu ülkede doğmuştur. Burası hepimizin öz yurdudur. Ayrılık gayrılık değil hep beraber olmak için birbirimize saygı göstermemiz gerekiyor." diye konuştu.

Geçmişte yaşananların bir gün unutulacağını ve gelecek nesillerin daha iyi bir gelecekte yaşayacağını belirten Gül, şöyle devam etti: "Sonunda acılar çekildikten sonra doğrular öğrenilir. Bugün bu iftar ile bu bilincin, bu şuurun olduğunu gösteriyoruz. Ülkemize sahip çıkıyoruz. Birbirimizi sevdiğimizi görüyoruz. Türkiye’nin her tarafından herkes bir araya gelmeye çalışsın. Birbirimizi tanımadıkça arkadan hikayeler üretiriz. Çok şükür bu yönde mesafeler almış durumdayız. Sıkıntılarımız var tabii. Bu sıkıntıları aşabilecek gücümüz var. Önümüzdeki yıllar çok daha parlak olacaktır. Geçmişimize baktığımızda nelerle uğraşmışız diyeceğiz. Biz birçok kritik eşikleri aşmış bir ülkeyiz. Hepimiz düşüncemiz, inançlarımız ne olursa olsun bu ülkenin asli vatandaşlarıyız."

Gecede konuşan İşadamı Zeynel Abidin Erdem de cumhurbaşkanının birlik vurgusuna destek verdi. Aleviler ve Sünnilerin kardeş olduğunu dile getiren Erdem, "Yunus Emre’nin, Mevlana’nın kardeşlik gününe hoş geldiniz. Bu dünya hepimizin, bu ülke hepimizin ülkesidir. Tarihimiz coğrafyamız birdir. Neşemiz üzüntülerimiz birdir. Tarihimizde Aleviler ve Sünniler arasında ayrılık olmamıştır. Savaşlarda bile insanlarımız el ele kol kola olmuşlardır." dedi. İşadamı Adnan Polat da, "Burası Türkiye’nin küçültülmüş mozaiğidir. Bizler yüzlerce yıldır burada birlikte yaşıyoruz. Hep kardeşçe dostça yaşadık. Birlik olduk. Bu coğrafyanın en gelişmiş ülkesi olarak geleceğimizi inşa etmek için birlik ve beraberliğimizi sürdürüp bu dostluğu ve kardeşliği sürdürmeye mecburuz. Bu yol Türk insanına mutluluklar getirecektir." ifadelerini kullandı.

İftara katılan diğer isimler şöyle oldu: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş.

Davetliler iftar yemeğine renk kattı

Alevi-Bektaşi federasyonları ve derneklerinin iftarına Gül’den başka şu isimler katıldı: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, AK Parti İstanbul Milletvekili Hakan Şükür, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Abidin Erdem, Anadolu Alevi Federasyonu Başkanı Cengiz Hortoğlu, Fener Rum Patriği Bartholomeos, Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ve Dünya Ehl-i Beyt Vakfı Genel Başkanı Fermani Altun.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme