Aksaray’a yeni meydan düzenlemesi

Olaylar
Fatih İlçesi Aksaray Meydanı’nın çehresini değiştirecek plan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi. Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı toplantılarının 5&#...
EMOJİLE

Fatih İlçesi Aksaray Meydanı’nın çehresini değiştirecek plan, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı toplantılarının 5’inci birleşiminde, Fatih Aksaray Meydanı’nın değişmesini sağlayacak ”Aksaray Meydan Düzenlemesi 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı Tadilatı ve 1/1000 Ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı” teklifini içeren komisyon raporu oylamaya sunuldu.

CHP’li üyelerin ret oyu vermesine karşın rapor, AK Partili üyelerin ”evet” oyu vermesiyle, oy çokluğuyla kabul edildi.

Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Ergün Turan, söz konusu planın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın önemsediği planlardan biri olduğunu söyledi.
Aksaray Meydan Projesi’nin, AK Partili meclis üyelerini de heyecanlandıran bir proje olduğunu vurgulayan Turan, ”Proje kapsamında Aksaray Meydanı’nda üst geçidi kaldıran, tamamen hemzemin bir çözüm oluşturuldu. Bununla beraber bölgede bazı alanlarda kamulaştırma da var. Muratpaşa Camisi ile Valide Sultan Camisi arasında, onları birleştiren ve o tarihi eserleri tamamen ortaya çıkartan 60 dönümlük yeni bir yayalaştırma alanı da yapılacak. Bugün planı onadık. Sonra da bu işin ihale aşaması olacak” diye konuştu.

Meydanda hiçbir üst yapı oluşturulmayacağını vurgulayan Turan, sözlerini şöyle sürdürdü:
”Meydanda ne bir alt geçit, ne bir üst geçit yapılacak. Şu anda alt geçitte olan esnafa da dokunan bir şey yok. Yer altı geçidinin altındaki esnafı da planda ilgilendiren bir konu yok. Esnaflarımız orada faaliyetlerine devam edecekler. İstanbul için şu an aldığımız en önemli plan kararlarından bir tanesidir. İstanbul güzel bir meydana kavuşmuş olacak. İnşallah yapıldığında heyecan uyandıracak.”

KOMİSYON RAPORU
Komisyon raporuna göre, proje kapsamında Adnan Menderes Bulvarı (Vatan Caddesi) üzerinden gelen araç trafiğinin sinyalleri azaltılarak yaya geçiş öncelikli düzenleme yapılacak. Ayrıca, Yusufpaşa ve Aksaray tramvay istasyonlarının iptal edilerek, orta kısımda tek durak olarak düzenlenmesi, Ordu Caddesi Ceylan Sokak, Şair Efendi Sokak, Mesihpaşa Caddesi’nin tamamının yayalaştırılması, Atatürk Bulvarı’nın ise kısmi olarak yaya alanına alınması söz konusu.
Aksaray Meydanı ve çevresinde bulunan tarihi Valide Sultan Camisi, Muratpaşa Camisi ile Zübeyde Hanım Parkı’nın çevresini de kapsayan toplamda yaklaşık 60 bin 851 metrekarelik kısım da bir bütün halinde meydan olarak düzenlenecek.

Bölgede yoğun olarak yaya hareketi konforlu ve güvenli hale getirilecek. Yeni projeyle meydan ve çevresinde bulunan araç trafiği düzenlenecek. Bölgenin görüntüsünü olumsuz yönde etkileyen araç üst geçitleri iptal edilecek. Meydanda gerekli yerlerde kısmen kamulaştırma yapılacak.

www.dunyabulteni.net

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme