AK Partili vekil: Cinsiyet eşitliğinden rahatsız olanlar, neden kız çocuklarını okutuyor

Olaylar
TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde kurulan İstanbul Sözleşmesi’nin Etkin Uygulanması ve İzlenmesi Alt Komisyonu Başkanı ve aynı zamanda Ak Parti Kayseri Milletv...
EMOJİLE

TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu bünyesinde kurulan İstanbul Sözleşmesi’nin Etkin Uygulanması ve İzlenmesi Alt Komisyonu Başkanı ve aynı zamanda Ak Parti Kayseri Milletvekili Hülya Nergis“Toplumsal cinsiyet eşitliğinden rahatsız olanlar, neden kendi kız çocuklarını okutuyor veya iş hayatına girmesi için çaba harcıyor? Kadının çalışıyor ve eğitimli olması aileye zarar vermez. Meclis’te 104 kadın milletvekili var ve çoğu anne hiç kimse de ailesini ihmal etmiyor.”dedi.

Nergis, İstanbul Sözleşmesi’nin kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleyi içeren bir metin olduğunu, bu metnin Avrupa Konseyi tarafından hazırlandığını ve Türkiye’nin, bu sözleşmeye ilk imza atan ülke olduğunu anımsattı. 

‘ATTIĞIMIZ ADIMLAR AİLEYİ ZAYIFLATMIYOR’

Türkiye’nin bu sözleşmeyi imzalayarak çok önemli bir adım attığını savunan Nergis, “Hedefimiz, hiçbir kadının ve insanın şiddete maruz kalmamasıdır. Attığımız adımlar aileyi zayıflatmaya yönelik olamaz. Aileye zarar vermek ve ortadan kaldırmak gibi bir söylemimiz, eylemimiz hiçbir zaman olmamıştır.” diye konuştu.

 

‘TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ’ ELEŞTİRİLERİNE KATILMIYORUM

Toplumsal cinsiyet eşitliği ile olarak bazı spekülasyonların yapıldığına ve hükümete bu yönde haksız eleştiriler olduğunu ifade eden Nergis, “İstanbul Sözleşmesi’nde geçen ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ kavramının aileye zarar verdiğiyle alakalı söylemler var ancak ben buna katılmıyorum.” diyen Nergis, “AK Parti olarak yaptığımız bütün yasal düzenlemeler aileyi ve kadını korumaya yöneliktir. Bu kavramı farklı yerlere çekmek doğru değil. Biz ne LGBT’lerden ne de aile dışı başka yaşantılardan bahsediyoruz. Aileyi ortadan kaldırmaya dönük bir düzenleme ve hedefimiz olamaz. İstanbul Sözleşmesi’nin arkasında başka şeyler aramayı ben maksatlı ve yanlış buluyorum. Ayrıca toplumsal cinsiyet eşitliğinden rahatsız olanlar, neden kendi kız çocuklarını okutuyor veya iş hayatına girmesi için çaba harcıyor? Kadının çalışıyor ve eğitimli olması aileye zarar vermez. Meclis’te 104 kadın milletvekili var ve çoğu anne hiç kimse de ailesini ihmal etmiyor.”şeklinde konuştu.

 

EŞİNDEN ŞİDDET GÖREN KADIN NASIL DELİL GETİRSİN?

Sadece eşinden şiddet gören kadının beyanın esas alınmasına ilişkin eleştirilere cevap veren Nergis, “Eşinden şiddet gören bir kadın nasıl delil getirsin? Bu olayı delillendirmek çok zor. Bir insanın ‘şiddet gördüm’ demesi kolay değil ancak bir suistimal söz konusu mu? Onu bilmiyoruz. Rapor tamamlanınca göreceğiz. Biz toplumsal hassasiyetleri de gözeten bir partiyiz. Bu konudaki eleştiriler bize geliyor. Bu yöndeki itirazlar elbette değerlendirilecektir.” dedi. 

ERKEN YAŞTA EVLİLİK DÜZENLEMESİNİ YAPMAK İSTEDİK FAKAT ÇOK FARKLI MECRAYA ÇEKİLDİ

Nergis, erken yaşta evlendiği için eşleri cezaevinde olan kadınların durumuna da değinerek, İstanbul Sözleşmesi’nin hedeflerinden birisinin de erken yaşta evlilikleri ortadan kaldırmak olduğunu savundu. Nergis,“Şu an cezaevinde olan evlenmiş çoluk çocuğa karışmış aile babaları var. Erken yaşta evlilik mağduru olan aile babalarının cezaevinden çıkarılmasına yönelik biz bir düzenleme yapmak istedik ama muhalefet bunu çok farklı bir mecraya çekti. Biz de önergeyi çekmek durumunda kaldık. Bu konuda önümüzdeki süreçte eğer Meclis’teki diğer partilerle anlaşma sağlanırsa bir kanuni düzenleme düşünülebilir.” ifadelerini kullandı.

 

Kaynak: Milli Gazete