Aile içi şiddete mobil tim

Olaylar
Timlerde 3’ü kadın 3’ü de erkek olmak üzere 6 polis görev alacak. Ekipler, kadına yönelik şiddet olaylarına anında müdahale edecek.   İstanbul’da son iki günde iki kadının kocal...
EMOJİLE

Timlerde 3’ü kadın 3’ü de erkek olmak üzere 6 polis görev alacak. Ekipler, kadına yönelik şiddet olaylarına anında müdahale edecek.
 
İstanbul’da son iki günde iki kadının kocaları tarafından öldürülmesi, birinin de ağır yaralanması üzerine her ilçenin Asayiş Şubesi’nde aile içi şiddete karşı çağrıya dayalı görev yapacak altı polisten oluşan timler kuruldu.

Türkiye’de hızla tırmanan kadına karşı şiddet olaylarında özellikle İstanbul’da son iki gün içinde meydana gelen olayda iki kadın yaşamın yitirdi, biri ise hastanede ölüm kalım savaşı veriyor. İki gün önce Fatih’te 19 yaşındaki Mahmure Karakule patates köfte yapmadığı için kocası tarafından öldürüldü. Küçükçekmece’de ise Zahide Feyzioğlu koruma verilmesine rağmen kıskanç kocasının kurbanı oldu. Dün de Bayrampaşa’da lokanta işleten 50 yaşındaki Mürvet Karabacak, kocası Muhammer Karabacak kocasının silahından çıkan kurşunlara hedef oldu.

Vatan gazetesinin haberine göre kadınların can verdiği aile içi şiddet olaylarının artması üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü önlemleri artırıyor. Yeni uygulamayla ilçe asayiş bürolarında görev yapan ikişer kişiden oluşan aile içi şiddeti önleme timlerinde polis sayısı 3’ü kadın 3’ü de erkek olmak üzere 6’ya çıkarılacak. Bölgesinde şiddete maruz kalan kadınlar ve çocukların korunmasına yönelik hizmet verecek olan bu ekipler, kadına yönelik şiddet olaylarına anında müdahale edecek.

Kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla görevlendirilecek ekipteki personel, önce özel bir eğitimden geçirilecek. Bu eğitimin içerisinde, şiddet olaylarını gerçekleşmeden önlemek amacıyla alınması gereken önlemler de bulunacak. Aynı zamanda ekipteki personel, yeni çıkartılan “Kadına şiddetin önlenmesine dair kanun”a da satır satır hakim olacak. Eşinden şiddet gören veya baskı gördüğünü iddia eden kadın, ekip tarafından yasa kapsamında nasıl davranması gerektiği yönünde de yönlendirilecek.

Proje kapsamında sayıları artırılacak olan timlere bir de özel ekip otosu tahsis edilecek. İlçelerin asayiş büroları bünyesindeki 6 kişilik özel timin koruma taleplerinden bulunan kadınları yeri geldiğinde eskortluk görevi, yeri geldiğinde ise ekip otosuna alarak koruma altına alacağı öğrenildi. Artan kadın cinayetleri ile hız verilen projenin en kısa zamanda başlayacağı ve projede görevlendirilecek personelin seçim işlemlerinin hızlandırıldığı öğrenildi.
 

Vatan