Adıyaman’da ‘Kapılar İşaretlendi’

Olaylar
Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Müslüman-Hıristiyan olmak üzere birçok etnik yapı ve dine mensup kişilerin birlikte yaşadığı Adıyaman’da bazı vatandaşlar sabah kalktıklarında evlerinin kapılarında kırmı...
EMOJİLE

Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Müslüman-Hıristiyan olmak üzere birçok etnik yapı ve dine mensup kişilerin birlikte yaşadığı Adıyaman’da bazı vatandaşlar sabah kalktıklarında evlerinin kapılarında kırmızı renkli işaretler gördü.
Tedirgin olan mahalle sakinleri, durumu polise bildirdi. Polis ekipleri olay yerinde geniş çaplı inceleme başlattıktan sonra olayın gerçekleştiği geceye ait çeşitli işyerlerinin güvenlik kameralarını gözden geçirdi. Bazı Alevi dernekleri de savcılığa suç duyurusunda bulundu. Mahalle sakinleri, kapılarının işaretlenmesini Maraş olaylarına benzeterek, faillerin bir an önce bulunmasını istedi.

Adıyaman Karapınar Mahallesi’nde bazı vatandaşların evlerinin kapı ve duvarlarının işaretlendiği ile ilgili şikayetleri üzerine polis inceleme başlattı. Adıyaman Valisi Ramazan Sodan, kentte huzur ortamını kimseye bozdurmayacaklarını söyledi. Olayı yakından takip ettiklerini belirten Sodan, "Bazı evlerin bahçe kapılarına, bahçe duvarlarına birtakım harfler, rakama, çizgiye benzeyen, keçe kalemle yazılar yazıldığı görülmüş. Emniyetimiz bunları tespit etmiş, önce biz bunun bir çocuk tarafından yapılmış olabileceğini veya provokasyon amaçla da yapılmış olabileceğini düşündük." diye konuştu. Yaptıkları son tespitlere göre 20-25 evin bahçe kapı ve duvarında bu tür çiziklerin tespit edildiğini vurgulayan Vali Ramazan Sodan, "Şekiller hiçbir şeye benzememekte, bir rakama, harfe, bir çizgiye benziyor gibi, rastgele çizilmiş şekiller. İlimizde herhangi bir huzursuzluk yoktur." açıklamasında bulundu.

Zaman