Adalet Bakanlığından Baransu açıklaması

Olaylar
Silivri Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan gazeteci Mehmet Baransu’nun kaldığı cezaevinde abdest almak veya ihtiyaçlarını gidermek için ayrı bir lavabo taşı ve musluğu bulunduğunu bildirildi. Ada...
EMOJİLE

Silivri Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan gazeteci Mehmet Baransu’nun kaldığı cezaevinde abdest almak veya ihtiyaçlarını gidermek için ayrı bir lavabo taşı ve musluğu bulunduğunu bildirildi.

Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Baransu’nun tuvalette banyo yapıp, abdest aldığını ifade ettiği beyanlarından yola çıkılarak yayımlanan haberlerin gerçek dışı olduğu belirtildi.

Baransu’nun üç kişilik dubleks odada kaldığı kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Odanın zemin katında 25 metrekare yaşam alanı olarak düzenlenen alanda mutfak tezgahı ve bataryası bulunmaktadır. Üst katı ise 20 metrekare yatakhane ve 30 metrekare havalandırma bahçesi olarak dizayn edilmiştir. Zemin katta ayrıca banyo ve tuvalet bulunmaktadır. Kapalı banyo içerisinde ihtiyaçlarını gidermek için tuvalet taşı ve musluğu, banyo bataryası ve duş alanı ile abdest almak veya ihtiyaçlarını gidermek için ayrı bir lavabo taşı ve musluğu da yer almaktadır. Kurumumuzda 24 saat esasına göre kesintisiz sıcak ve soğuk su verilmektedir. Çıkan haberler gerçekleri yansıtmayan, asılsız ve maksatlı haberlerdir.”