Abdullah Öcalan görüntüleri montaj!

Olaylar
İşçi Partisi tarafından basına dağıtılan Abdullah Öcalan’ın sorgu görüntülerine BDP’den ilk tepki geldi. Haftasonu İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşmeye hazırlanan BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buld...
EMOJİLE

İşçi Partisi tarafından basına dağıtılan Abdullah Öcalan’ın sorgu görüntülerine BDP’den ilk tepki geldi. Haftasonu İmralı’da Abdullah Öcalan ile görüşmeye hazırlanan BDP Grup Başkan Vekili Pervin Buldan, “Görüntüler, süreci bozmak isteyenlerin elinden çıktı” yorumunda bulundu.

Al Jazeera’nin sorularını yanıtlayan Buldan, görüntülerin montajlanarak servis edildiğini söyledi:

“Her kimse elinde kaset, belge, ses kaydı varsa hiç kes-yapıştır yapmadan her şeyi net olarak açıklar. Sayın Öcalan, uluslararası bir komployla getirilişinden beri ‘Sadece Türkiye’de değil Ortadoğu’da da değişimden, demokratikleşmeden bahsediyoruz’ dedi. Bu tür ses kayıtlarını kırparak keserek alıp servis etmek çok hoş şeyler değil.”

‘Amaç çözüm sürecini sekteye uğratmak’

Görüntüleri servis edenlerin amacının Abdullah Öcalan’ı itibarsızlaştırmak olduğunu da belirten Buldan, çözüm sürecinin sekteye uğratılmak istendiğini öne sürdü.

“Başından beri süreci sekteye uğratmak isteyen bir kesim var. Biliyoruz ki bu tür barış süreçlerinde provokasyonlar yapılıyor, insanlar öldürülüyor. 17 Aralık operasyonlarıyla birlikte biz sürecin sekteye uğratılmak istendiğinin farkına vardık. Hırsızlıklar, yolsuzluklar çıktı ama süreç de sekteye uğratılmak istendi. Bu görüntüler de süreç ile alâkalı bir şey, arkasındaki güçler kimler, belki çok fazla yorum yapamayız ama süreci bozmak isteyenler.”

Öcalan görüntüleri değerlendirecek

Haftasonu Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere İmralı’ya gitmesi beklenen heyette yer alan Buldan, görüşmenin henüz kesinleşmediğini ancak yapılması durumunda konunun gündeme geleceğini söyledi. Buldan, “Haber kanallarından izlemiştir. Kendisi konuyu gündeme getirebilir. Zaten bu görüşmede kendisi 15 Şubat uluslararası komployla Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü nedeniyle bir mesaj verecektir” dedi.

İşçi Partisi tarafından kamuoyuyla paylaşılan görüntülerin Öcalan’ın Türkiye’ye getirildiği 1999 yılındaki sorgusuna ait olduğu iddia ediliyor. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme