ABD’nin Wikileaks Korkusu

Olaylar
Wikileaks‘in ABD yönetimi ile ilgili yeni belgeler yayınlayacağını duyurmasının ardından alarma geçen ABD yönetimi, müttefiklerini bilgilendirmeye başladı. ABD yönetimi, yeni belgeler açıklayaca...
EMOJİLE

Wikileaks‘in ABD yönetimi ile ilgili yeni belgeler yayınlayacağını duyurmasının ardından alarma geçen ABD yönetimi, müttefiklerini bilgilendirmeye başladı.

ABD yönetimi, yeni belgeler açıklayacağını duyuran Wikileaks’e karşı harekete geçti. Diplomatik ilişkileri ile ilgili gizli bilgilerin ortaya çıkmasından endişe eden Washington, müttefiği olan ülkeleri bilgilendirdi.

Deutsche Welle’nin haberine göre Washington, daha önce Afganistan ve Irak’taki savaşlarla ilgili yayımladığı gizli belgelerle dikkatleri üzerine çeken “Wikileaks” adlı internet sitesinin yeni belgeler ortaya çıkarmasından endişe ediyor.

Bu hafta içinde sızdırılan yüz binlerce belgenin Wikileaks internet sitesinde yayımlanabileceğini belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Philip Crowley, “Belgelerin açıklanması, ABD ve çıkarlarımıza zarar veriyor” şeklinde konuştu.

Alarm durumuna geçen Washington, bu konuda müttefiği olan ülkeleri de bilgilendirdi. İngiltere, Kanada, Avustralya, İsrail, Danimarka ve Norveç’teki Amerikan büyükelçileri, yayımlanacağı tahmin edilen gizli belgelerin içeriği konusunda yetkililere bilgi verdi.

Wikileaks’in eline geçtiği sanılan dosyalarda hassas bilgiler ve diplomatik protokollerin kopyalarının bulunduğuna dikkat çeken bakanlık sözcüsü Crowley, başka ülkelerin temsilcileri tarafından, güvenerek ABD diplomatlarına verdiği bilgilerin hiçbir zaman açıklanamayacağını kaydetti.

ABD’ye karşı güvenin kaybedilmesi durumunda bunun yansımaları olacağını belirten Amerikalı yetkili, bunun ABD’nin diplomatları ile ABD’nin tüm dünyadaki dostları arasında gerginliğe neden olabileceğini vurguladı. Crowley, aynı zamanda ABD’nin ulusal güvenliğinin de tehlikeye girebileceğini belirtti.

ABD PKK’YA YARDIM ETTİ
Amerikan basınında ise belgelerin içeriğine ilişkin haberler yer almaya başladı. Wall Street Journal, ele geçirilen belgeler arasında Guantanamo üssündeki tutsaklarla ilgili yazışmaların bulundugunu yazdı. Gazeteye göre, söz konusu belgelerin bazıları da yolsuzluk olaylarını gün ışığına çıkarıyor.

Ayrıca ABD’nin PKK’ya, Türkiye’nin ise Irak’ta El Kaide’ye yardım ettiği belgede yer alan iddialar arasında.

ABD Savunma Bakanlığı da endişe içinde. Pentagon’un Kongre üyelerini söz konusu belgelerin açıklanmasının hassas dış politik konularda büyük krizlere yol açabileceği konusunda uyardığı kaydedildi.

Wikileaks internet sitesi, daha önce Irak savaşıyla ilgili olarak yayınladığı gizli belgelerin 7 katı büyüklüğünde yeni belgeler yayımlayacağını açıklamıştı. Wikileaks, 2006 yılından bu yana diğer dosyalarla birlikte ABD’nin Irak ve Afganistan savaşıyla ilgili sızan gizli yaklaşık 50 bin belgesini yayınladı.

İnternet sitesi yakın zaman önce ABD ordusunun Afganistan’daki operasyonları sırasında sivil ölümlere yol açan ve kayıtlara geçmeyen olaylarla ilgili çok gizli belgelerin yanı sıra, ABD’nin ”terör veya terörist ihraç eden ülke” olarak anılma olasılığıyla ilgili hazırlanan gizli bir CIA raporunu yayımlamıştı.

NTV

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme