ABD’de ‘10.000 Türk’ Aranıyor!

Olaylar
ABD‘de Türk-Amerikan toplumunun ABD siyasetindeki etkinliğini artırmak için "10.000 Türk" kampanyası başlatıldı. Amerikan sisteminde, kâr amacı gütmeyen, ancak toplumların kendil...
EMOJİLE

ABD‘de Türk-Amerikan toplumunun ABD siyasetindeki etkinliğini artırmak için "10.000 Türk" kampanyası başlatıldı. Amerikan sisteminde, kâr amacı gütmeyen, ancak toplumların kendilerine yakın siyasetçileri desteklemeleri için fon sağlama amaçlı oluşturulan "Siyasi Eylem Komiteleri (PAC)"nden biri olan "Turkish Coalition-USA PAC" (TC-USA PAC – ABD Türk Koalisyonu Siyasi Eylem Komitesi), Türk-Amerikan toplumunun ABD siyasetindeki gücünü artırmak için harekete geçti.

Kuruluş, başlattığı "10.000 Türk" kampanyası ile 29 Ekim‘e kadar, Türk-Amerikan toplumu ile Türkiye dostu Amerikalılardan gelecek bağışla "10 bin kişilik bir topluluk" oluşturmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili soruları yanıtlayan, kuruluşun mali işler sorumlusu Lincoln McCurdy, üç yıl önce kurulan TC-USA PAC‘in, şu ana kadar Türk-Amerikan ilişkilerinin önemini anlayan milletvekili adaylarını desteklemek için kullanılmak üzere 270 bin dolarlık katkı topladığını belirterek, ancak bu sürece ABD‘de yaşayan ve çalışan Türk-Amerikalılardan sadece az bir kısmının dahil olduğunu ve PAC‘lere destek verdiğini söyledi.

ABD’de yaşayan diğer etnik grupların da PAC‘lerinin bulunduğunu anımsatan McCurdy, şunları kaydetti:

"Bugün ABD’de Türk-Amerikan toplumundan daha başarılı az sayıda etnik grup var. Ancak Türk-Amerikan toplumunun sesi, ne yazık ki çok fazla duyulmuyor. İşte bu kampanya, Türk-Amerikalıların seslerinin duyulmasının çok etkili bir yolu. Bugün bu kampanyayı başlatarak bunu değiştirmeye ve Amerikan siyasetine dair konularda yeni bir bölüm açmaya niyetliyiz. Çünkü eğer bir PAC’in 10 bin bağışçısı olursa bu, o PAC’in güçlü olduğu ve onu siyasetçilerin dinleyeceği anlamına geliyor."