AB Fonlarından Hibe Almak Zorlaştı

Olaylar
Türkiye’de eskiye nazaran fazla sayıda proje üretilmesine rağmen birçoğu başvuru aşamasında eleniyor. AB’den, hibe alabilmek için kaliteli ve eksiği olmayan projeler hazırlamak gerekiyor. ...
EMOJİLE

Türkiye’de eskiye nazaran fazla sayıda proje üretilmesine rağmen birçoğu başvuru aşamasında eleniyor. AB’den, hibe alabilmek için kaliteli ve eksiği olmayan projeler hazırlamak gerekiyor. Başvuru formundaki basit bir eksiklik nedeniyle bile proje kabul edilmeyebiliyor.

 

Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen ‘AB Uyum, Danışma ve Yönlendirme Kurulu’ toplantılarının ikincisi Uygulama Oteli Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Kamu kurumu idarecilerinin, yerel yönetim ve üniversite temsilcilerinin iştirak ettiği toplantının açılışında konuşan Antalya Vali Yardımcısı Mehmet Yavuz, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile 81 ilin valiliği tarafından düzenlenmesi zorunlu hale getirilen toplantının ilkinin Ekim 2010’da yapıldığını söyledi. Toplantıyla, varsa sorunlara çözüm aranacağını ve karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunulacağını kaydeden Yavuz, "Ortak amaç, AB katılım sürecinde birliğin aday ülkelere sağladığı fon kaynaklarından ilimizin maksimum düzeyde faydalanmasıdır. Bu amaçla kurulmuş olan ofisimizi bu sene güçlendirdik. 2011’in eğitim ve tanıtım yılı olarak geçeceğini tahmin ediyoruz. Proje üretmeye devam edeceğiz." dedi.

 

Mehmet Yavuz, bundan sonraki toplantılarda gönüllülük esasına göre çalışma grupları oluşturulmasını hedeflediklerini de dile getirdi. Yavuz, tüm kamu ve yerel yönetimlerin AB Projeleri Koordinasyon Merkezi’nden faydalanmaya çağırdı.

 

Antalya Valiliği AB Projeleri Koordinasyon Merkezi Proje Koordinatörü Baki Karaçay da toplantıları, AB hibelerinden azami düzeyde faydalanılması için düzenlediklerini dile getirdi. Yılda 4 kez toplanacak kurul üyelerine, bugüne kadar Antalya’da hazırlanmış AB projeleriyle ilgili konuşan Karaçay, fonlar hakkında bilgi verdi. Türkiye, AB üyesi olmadığı için hibelerin yatırım yerine sosyal içerikli olduğunu belirten Karaçay, "Sadece çok kaliteli projeler finanse ediliyor. Çok başvuru var. Bir form doldurma hatasından ötürü elenen onlarca proje var. Zorlu bir yarış. Profesyonel proje hazırlayan, ekip olabilmiş kurumlardan çok güçlü projeler geliyor. Onlarla yarışmak zorundayız. AB fonların faydalanmak isteyenlere kapımız sonuna kadar açık." diye konuştu.

 

Açılış konuşmalarının ardından, Akdeniz Üniversitesi AB Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Erol Esen, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Avrupa Dökümantasyon Merkezi’nden Yrd. Doç. Dr. Sibel Mehter Aykın, çalışmaları hakkında sunum yaptı.

 

Haber 7

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme