Olaylar

50 Milyon Kimlik Bilgisi Satılık!

Devletin koruması altında olması gereken kimlik bilgileri internet aracılığıyla satışa çıkarıldı. Veri tabanında kayıtlı olan 50 milyon vatandaşın bütün bilgilerine, yüklenen yazılımla anında ulaşılabiliniyor Ülke genelinde yapılan tarama ile hazırlanan..

50 Milyon Kimlik Bilgisi Satılık!

Devletin koruması altında olması gereken kimlik bilgileri internet aracılığıyla satışa çıkarıldı. Veri tabanında kayıtlı olan 50 milyon vatandaşın bütün bilgilerine, yüklenen yazılımla anında ulaşılabiliniyor

Ülke genelinde yapılan tarama ile hazırlanan ve sadece Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü‘nde bulunması gereken, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi‘ndeki milyonlarca kişisel veri, internete sızdı. 18 yaşından büyük yaklaşık 50 milyon kişinin nüfus kayıtlarına ilişkin özel bilgilere ulaşan bir internet sitesi, hazırladığı korsan yazılımı sanal ortamda satışa çıkardı. İhbar üzerine harekete geçen Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nün, verilerin sızdırılmasıyla ilgili soruşturma başlattığı ve kişisel verileri satışa çıkaran internet sitesine karşı suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi.

MÜŞTERİ ARANIYOR
Vatandaşların kişisel verilerinin bin TL veren herkesin eline geçmesini sağlayan skandal gelişme, bir internet sitesinde yayınlanan duyuru ile ortaya çıktı. Sitenin ana sayfasında yer alan duyuruda, 18 yaşından büyük 50 milyon kişinin T.C. kimlik no, anne-baba adı, doğum yeri, bulunduğu il ve adres bilgilerini içeren korsan programdan söz edilerek, ‘İcra ve dava takiplerinizde adres bilgilerine ulaşamadığınız kişilerin bilgilerinin yer aldığı programı indirebilirsiniz’ ifadesine yer verildi.

SİSTEM NASIL İŞLİYOR?
Site herhangi bir kurumsal içerik taşımıyor, logo içermiyor. Sadece ziyaretçi defterine bırakılan not ile yazılımın lisansını talep eden kişiye site yöneticisi elektronik posta, ya da chat programı aracılığı ile ulaşıyor. Böylece anlaşma sağlanıyor ve para elden teslim alınarak alışveriş tamamlanıyor. Böylece veri tabanında kayıtlı olan 50 milyon vatandaşın bütün bilgilerine, yazılımla anında ulaşılabiliyor. Bu şekilde tamamen kişisel olan ve gizliliği esas olan bilgiler üçüncü şahısların eline kolayca geçmiş oluyor

NELER YAPILABİLİR?
Vatandaşlara ait kişisel verilerin, kimlik ve adres bilgilerinin illegal yoldan üçüncü kişilerin eline geçmesini sağlayan yazılım milyonlarca kişi için ciddi riskler oluşturuyor. Kötü niyetli kişilerin bu bilgileri kullanarak, bankalardan kredi çekmesi, gayrimenkul satışı yapması veya sahte kimlik çıkarması mümkün.

Devletin güvencesinde bulunan vatandaşlara ait kişisel verilerin, internet ortamına sızması Nüfus İşleri Genel Müdürlüğü’nü de harekete geçirdi. Bir ihbar üzerine olayla ilgili soruşturma başlatıldığı ve yasa dışı hizmet veren bu site için suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi.

Kişilere ait özel verilerin üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmesi ve kullanılması TCK’ya göre de suç oluşturuyor. Ayrıca, Adrese Kayıt Sistemi Yönetmeliği’nin 31. maddesi de, devletin elinde bulunan kişisel verilerin özel hayatın gizliliği ilkesi çerçevesinde olduğu güvencesi yer alıyor. İlgili madde şöyle:
‘Sistemin işletilmesinde ve sistemden yararlanmada kanunlarda ve uluslararası sözleşmelerde yer alan özel hayatın gizliliğine ilişkin hükümler esas alınır.’

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL