4 MİT’çi Hakkında Yakalama Kararı Çıkarıldı

Olaylar
MİT Müsteşarı Hakan Fidan’in ifadesinin alınması için Ankara Savcılığı’na talimat yazıldı. Emre Taner, A. Güneş ve 2 MİT’çi hakkında yakalama kararı çıkartıldı. İstanbul Özel Yetkili...
EMOJİLE

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’in ifadesinin alınması için Ankara Savcılığı’na talimat yazıldı. Emre Taner, A. Güneş ve 2 MİT’çi hakkında yakalama kararı çıkartıldı.

İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı, Hakan Fidan’ın ifadesi için Ankara savcılığına talimat yazdı.

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile eski MİT Müsteşarı Emre Taner ve Yardımcısı Afet Güneş’in KCK soruşturması kapsamında ifadeye çağırılmasına neden olan suçlamalar böyle sıralanıyor.

AĞIR SUÇLAMALAR

KCK soruşturması kapsamında Diyarbakır BDP binasında ele geçirilen ve MİT ile PKK arasında oluşturulduğu iddia edilen mutabakat ve protokal metinleri Savcı Sarıkaya’nın elinde bulunuyor. KCK operasyonlarında ele geçirilen belgeler çok konuşlan Oslo görüşmelerine ışık tutuyor.
 
‘Oslo X Mutabakat Taslağı’, ’20 ve 21 No’lu Protokol’ adlı bu belgelerde şu konuların yer aldığı öğrenildi:
 
– Türkiyeliliği esas alan demokratik ulus temelinde yeni bir anayasa. – Demokratik özerklik statüsünün sağlanması.
 
– Kürt kimliğinin yeni anayasada yer alması. Kürçe’nin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesi.
 
– Önderliğin (Öcalan) ilk aşamada ev hapsine alınması.
 
– Önderliğin özgürce, toplumsal ve siyasal yaşama katılması.
 
– Gerillanın silahsızlandırılması, mevcut yasalar çerçevesinde toplumun öz savunma gücü ya da yeni bir statüyle demokratik çözüm içinde varlığını koruyacak bir yapılanmaya kavuşması.
 
Protokoldeki ‘İş bu mutabakat metni, taraflar arasında arabuluculuk yapan HD (Hakem Devlet) temsilcileri tarafından, taraflar adına imza altına alınmış ve aslı HD merkezinde arşive alınmıştır’ ifadesi dikkat çekiyor.
 

internethaber.com