4 ilde PKK’ya karşı dev operasyon

Beytüşşebap ve Şemdinli’ye saldırmak isteyen teröristlere asker izin vermedi. Karşı saldırı ile püskürtüldü. Çok sayıda terörist çembere alındı. Dört ilde binlerce Mehmetçiğin katıldığı dev operasyon sürüyor.

Beytüşşebap ilçesinde, terör örgütü PKK mensuplarınca Bayraktepe üs bölgesine saldırı düzenlendi. Güvenlik güçlerinin karşılık vermesiyle başlayan çatışma sürüyor.
Edinilen bilgiye göre, Beytüşşebap ilçe merkezindeki Tugay Komutanlığı’na hakim bir noktada bulunan Bayraktepe üs bölgesine terör örgütü PKK mensuplarınca roketatar ve uzun namlulu silahlarla saldırı düzenlendi.

Güvenlik güçlerinin karşılık vermesi üzerine başlayan çatışma, Şırnak’tan kalkan kobra helikopterlerin de müdahalesiyle sürüyor.

HAKKARİ’DE POLİS NOKTASINA SIZMA GİRİŞİMİ

Hakkari’ye 7 kilometre uzaklıktaki Depin polis kontrol noktasına sızma girişiminde bulunan teröristlerin tespit edilmesi üzerine operasyon başlatıldı.

Kobra helikopterler teröristlerin üzerine bomba yağdırdı. Özel harekat polisi ve terörle mücadele ekiplerinin katıldığı operasyona havadan Kobra helikopterler de destek verdi. Teröristlerin, insansız hava araçları ve Depin’deki termal kameralarla Helil mevkisi ve Sümbül Dağı eteklerinde görüldüğü belirtildi. Saat 02.00 sıralarında Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı’ndan kalkan Kobra tipi helikopterler eşliğinde operasyon başlatıldı. Güvenlik güçlerinin yoğun bombardımanı altında kalan teröristler gece karanlığından yararlanarak kaçmaya çalışıyor. Teröristlerin muhtemel kaçış güzergahları da ateş altına alındı. Helikopterlerin, terörislerin bulunduğu bölgeyi bombalaması Hakkari şehir merkezinde de izlendi. Operasyonlar sürüyor.

BİNGÖL-DİYARBAKIR SINIRINDA 2 BİN 500 ASKERLE DEV OPERASYON
Bingöl’de güvenlik güçlerine kurulan hain tuzak sonrası başlatılan operasyonlar, Bingöl-Lice ve Genç kırsalında devam ediyor. 2 bin 500 askerin katıldığı operasyonlara helikopterlerle de havadan destek veriliyor.
Bölgedeki operasyonların hız kesmeden devam edeceği ifade ediliyor.

TUNCELİ’DE SAVCIYI VURANLARA BİN ASKERLE OPERASYON
Tunceli’nin Ovacık İlçesi’nde uğradığı silahlı saldırı sonucu ağır yaralanan Savcı Murat Uzun’un yoğun bakım ünitesindeki tedavisi sürerken, Tunceli il Jandarma Komutanlığına bağlı özel birliklerinde aralarında bulunduğu bin askerle operasyon başlatıldı. Uzun’a yönelik saldırıda teröristlerin kaçarken kullandığı ifade edilen araç Diyarbakır’da bulundu.

Tunceli’nin Ovacık İlçesi Cumhuriyet Savcısı Murat Uzun’a yönelik silahlı saldırı sonrası Tunceli İl Jandarma Komutanlığına bağlı özel birliklerinde aralarında bulunduğu bin askerle operasyon başlatıldı. Havadan helikopterlerin destek verdiği operasyonda, sıcak temas sağlanmezken, arazi arama tarama çalışmaları ise sürüyor. Güvenlik güçleri, operasyonlarını Tunceli-Ovacık arasındaki kırsal alanda yürütüyor.

Öte yandan dün, görgü tanıklarının ifadeleri doğrultusunda, olayda kullanılmış olabileceği belirtilen bir araç dün incelemeye alınmıştı. Polis merkezine götürülen araçta parmak izi taraması yapıldı. Bir yakınına ait bu aracı kullandığı belirtilen kişi de dahil olmak üzere 6 kişi gözaltına aldı. Bu kişilerden biri, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.
Diğer şüphelilerin, işlemlerinin tamamlanmasından sonra adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi.
Bu arada, Başsavcı Murat Uzun”un Fırat Üniversitesi Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavisi sürüyor.

haber7.com