31 Bin Kişilik WikiLeaks Ordusu!..

Olaylar
Faaliyetlerini engellemek için WikiLeaks’i baskı altında tutmaya çalışan devlet kurumları ve firmalara karşı kurulan ‘siber-ordu’ya katılım hızla artıyor.   Herkesin tahmin etti...
EMOJİLE

Faaliyetlerini engellemek için WikiLeaks’i baskı altında tutmaya çalışan devlet kurumları ve firmalara karşı kurulan ‘siber-ordu’ya katılım hızla artıyor.

 

Herkesin tahmin ettiğinin tersine ilk büyük siber-savaş, devletler arasında değil, devletle sivil toplum arasında gerçekleşecek gibi görünüyor.

 

ABD’ye ait gizli diplomatik belgeleri açıklamaya başkayan WikiLeaks’e yönelik devlet ve firma saldırılarına karşı oluşan siber-savunma ve misilleme grupları ‘ordu’ya dönüşüyor. Bunun son kanıtı, siber saldırılara katılmak isteyenler için dağıtılan LOIC isimli ‘botnet iştirak’ yazılımını birkaç saatte 31 bin kişi indirmesi.

 

Katılımın büyük hızla arttığı Anonymous ordusu, ilk saldırıyı Amazon.com’a yapacaklarını duyurdu. Ancak Amazon altyapısının çok büyük ve güçlü olması saldırı için caydırıcı oldu. Hackerlar, ‘henüz o kadar gücümüz yok’ diyerek ‘şimdilik’ Amazon’dan vazgeçtiklerşnş, onun yerine bir süre PayPal’a saldırmayı sürdüreceklerini açıkladı.

Botnet ordusuna katılımın inanılmaz hızla arttığı ve yazılımı indirenlerin bir kaç haftada 200 bini bulabileceği iddia ediliyor.

 

Önceden birbiriyle organik bağı olmayan demokrasi ve ifade özgürlüğü yanlısı hackerların kurduğu Anonymous isimli grup, düşünce özgürlüğü ve demokrasi talebiyle bir manifesto yayınladı ve baskıcı odaklara siber saldırı için herkesin kullanabileceği sözkonusu yazılımı internete yükledi.

 

WikiLeaks’i zor durumda bırakmaya çalışan kurumlara siber-saldırı için kurulan ‘botnet’e gönüllü dahil olmayı sağlayan yazılım, saldırı sırasında açık ve internete bağlı olan bilgisayarları birer nefer gibi hedef siteye saldırıda kullanıyor.

 

NTV

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme