30 Bin Somon Firar Etti

Olaylar
Yalova’da 34 yıldır balıkçılık yapan Deniz Aydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yalova açıklarında ilk kez somon balığına rastladığını belirtti. Aydemir, son günlerde çok sayıda balıkçının...
EMOJİLE

Yalova’da 34 yıldır balıkçılık yapan Deniz Aydemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Yalova açıklarında ilk kez somon balığına rastladığını belirtti.

Aydemir, son günlerde çok sayıda balıkçının Marmara’da somon avladığını ifade ederek, ”Çınarcık ve Subaşı’ndaki balıkçı arkadaşlarımızla da haberleşiyoruz. Onlar da somon tuttuklarını söylüyorlar. Ben de bugün 40 kilo kadar tuttum. Bu balıktan tek seferde 70-80 kilo yakalayan arkadaşlarımız var. Hem de çok kıyıdalar. Denizde bir metre derinlikte bile somon var” diye konuştu.

Somonları, palamut fiyatına sattıklarına da belirten Aydemir, balıkların üç tanesinin 10 liradan alıcı bulduğunu söyledi.

Yalova Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak da gelişme üzerine Tarım İl Müdürlüğüne bu konuda araştırma yapılması için öneride bulunduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

”Önerimizi değerlendirmişler ve araştırma yapılmış. Adalar’daki bir balık üretme çiftliğinde kafes patlamış. Burada bulunan yaklaşık 20-30 bin somon da Marmara Denizi’ne yayılmış. Balıklar kıyılara iyice yaklaşıyorlar, dere ağızlarına bile girmeye çalışıyorlar. Yalovalı balıkçılarımız bu balığı 3-4 gündür yakalayıp sattı. Şimdi de akın halinde hareket edip başka sahillere gidiyorlar. Tahminimizce bu 20-30 bin balık 1 ayda tamamen yakalanır.” 

Tokalak, benzer bir olayın geçen yıllarda da yaşandığını, Rusya’daki bir balık çiftliğinden kaçan çok sayıda balığın Karadeniz ve Marmara kıyılarına geldiğini hatırlattı.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme