‘3 Generalin Terfisi Mümkün Değil’

Olaylar
Yüksek Askeri Şura’da terfileri yapılmayan 3 generalin durumuyla ilgili Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararı sonrası başlayan yeni tartışmaya Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı. Gön...
EMOJİLE

Yüksek Askeri Şura’da terfileri yapılmayan 3 generalin durumuyla ilgili Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin kararı sonrası başlayan yeni tartışmaya Savunma Bakanı Vecdi Gönül de katıldı. Gönül, "3 generalin terfisi mümkün değil" dedi.

 

Yüksek Askeri Şura’da terfileri yapılmayan 3 generalin durumuna ilişkin hükümet kanadından ilk açıklama geldi. Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’nin (AYİM) Balyoz sanığı 3 generalin terfi ettirilmesi yönündeki kararına ilişkin soruları yanıtlarken, "3 generalin terfisi mümkün değil" dedi.

 

TERFİ TARTIŞMASININ GEÇMİŞİ

AYİM, 24 Aralık’ta Balyoz davası sanığı Tümgeneral Gürbüz Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu’nun ”bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali” için açtığı davada işlemin iptaline karar vermişti. 10 üye ile yoplanan mahkemedeki 10 asker de generallerin terfi ettirilmesi gerektiğini söyledi. Ancak terfiler üçlü karar ile oluyor. Ancak önce Milli Savunma Bakanlığı terfiler için teklif vermesi lazım. 60 gün içinde bu teklif verilmezse Milli Savunma Bakanı görevi kötüye kullanmakla suçlanabilir.

 

Akşam

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme