3 gazeteciden 3 farklı İmam Hatip yorumu

Olaylar
 Eylül 2012 23:081,408 OkunmaGüncelleme: 17 Eylül 2012 23:45 Başbakan Erdoğan’ın İmam Hatiplerle ilgili söylediği sözleri değerlendiren gazeteciler Ruşen Çakır, Cengiz Çandar ve Fehmi Koru&...
EMOJİLE

 Eylül 2012 23:081,408 OkunmaGüncelleme: 17 Eylül 2012 23:45
Başbakan Erdoğan’ın İmam Hatiplerle ilgili söylediği sözleri değerlendiren gazeteciler Ruşen Çakır, Cengiz Çandar ve Fehmi Koru’dan ilginç açıklamalar geldi, Koru İHL’lerin geleceği için Diyanet’i adres gösterdi.

Yahya Gür’ün haberi
Habertürk’te yayımlanan Ece Üner’in sunduğu Fehmi Koru, Cengiz Çandar  ile Ruşen Çakır’ın katıldığı  Enine Boyuna programında öncelikli konu İmam Hatip okullarının orta kısımlarının açılışı oldu.

28 ŞUBAT’A KARŞI RÖVANŞİST TAVIR
Program konuklarından Ruşen Çakır, İmam Hatip Liseleri hakkında 2004 yılında bir çalışma yaptığını ve bu okulların 28 Şubat sürecinde günah keçisi haline getirildiğini, bu okullar bahane edilerek tüm liselerin orta okul kısımlarının kapatıldığını eğitimde önemli bir sistem değişikliğine gidildiğini dile getirdi.  O dönem İmam Hatip Liseleri’ne sahip çıkanların buna direnebilme gücünün olmadığını söyleyen Çakır, bugünlerde ise bir rövanş yaşandığını belirterek " Araştırmayı yaptığımız dönemde aileler, devlete tam güvenmedikleri için çocuklarını ahlaki ve inanç kaygısı ile diğer okullara göndermek istemediklerini  İmam Hatipleri bir güvenli liman olarak görüyorlardı. " dedi.

AK Parti iktidarı ile  böyle bir durumun artık kalmadığını savunan Çakır, artık Türkiye’de muhafazakar insanların devlete devletin eğitim kurumlarına güvensizliği gibi sorun bulmadığını söyledi.  Çakır bugün okullarda Din dersi gibi derslerin daha ciddi boyutta verildiğini ancak sanki 28 Şubat’ın cevabı gibi " siz kapattınız biz açıyoruz, siz batırdınız biz ihya ediyoruz"  gibi bir sürecin yaşandığını dile getirdi. Çakır, Başbakan Erdoğan’ın "İmam Hatiplerde terörist çıkmadı diye mi kapattınız" sözü ile de diğer okullarda terörist çıktı algısı oluşturduğunu da ileri sürdü.
Çakır, İmam Hatip Liseleri’nin bir ihtiyaçtan doğduğunu bu okullarda normal liselerde görülen derslerin okunduğunu üzerine dini derslerin verildiğini İmam hatip okullarının ne bir din okulu ne de bir normal okul olduğunu her ikisini de bünyesinde barındırdığını bunun geçmiş te de bugün de sorun olduğunu söyledi.

‘İMAM HATİPLER KÖTÜ İSE BİZ NEYİZ’
Cengiz Çandar, Türkiye’nin çok güçlü bir başbakanı bulunduğunu, bu başbakanın hangi evreleri atlatarak bu noktaya geldiğini herkesin bildiğini belirterek " Böyle bir başbakan İmam Hatip Mezunu, bu hükümetin bakanlarının önemli kısmı da İmam Hatip Mezunu, geçmişte kabinede kaç mülkiyeli kaç siyasal mezunu var diye hesap yapılırdı. Bugün ise bir İmam Hatipliler hükümeti söz konusu. " dedi.
28 Şubat’ta bu ülkenin ezici bir çoğunluğunu oluşturan Müslümanların irtica ile anılır hale getirildiğini anlatan Çandar, " İrticanın da yetiştiği yer neresi İmam Hatipler dendi. Bugün o İmam Hatipler’den yetişenler yaklaşık 10 yıldır Türkiye’yi yönetiyorlar. 28 Şubat’ta budanmış olan ocaklarını ihya ediyor olmaları da doğaldır. Bir de bu okullar bu kadar yanlış ve kötü ise biz nasıl o okullardan çıktık deme durumları var. " dedi.

DÜNYADAKİ DİNİ OKULLAR VE DİYANET
Fehmi Koru ise, bu okulların rövanşist duygularla yeniden ön plana çıkarıldığı iddialarının ve Başbakan Erdoğan’ın bu okullardan anarşist çıkmadığı için mi kapattınız sözlerinin yanlış yorumlandığını vurguladı.  Avrupa’nın birçok ülkesinde Hristiyan ortaokulu ve lisesi bulunduğunu anlatan Koru, hükümetin tavrı için ise " Bu okullarda bizler okuduk, bizler yanlış insan değiliz diyor. Bu diğer okullarda okuyanları kötü göstermeye çalışan bir uslup değil" dedi, söylediği "Ben birine yakışıklısın dediğim zaman yanındakine sen yakışıklı değilsin demek anlamına gelmez"  sözü ile de program konuklarını  gülme krizine soktu.  Fehmi Koru İmam Hatip okulları için de Diyanet’le bağlanarak yeni bir yapıya kavuşturulması önerisini getirdi.

haber7.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme