28 Şubat’ın “Karanlıklar prensesi”

Olaylar
Pek çok kritik konuda adı geçse de perde arkasında kalmayı hep başarabildi. Yakın arkadaşı eski ABD Savunma Başkanı Yardımcısı ve CIA ajanı lobici Richard Perle için kullanılan “Karanlıklar Pren...
EMOJİLE

Pek çok kritik konuda adı geçse de perde arkasında kalmayı hep başarabildi. Yakın arkadaşı eski ABD Savunma Başkanı Yardımcısı ve CIA ajanı lobici Richard Perle için kullanılan “Karanlıklar Prensi” tabiri, “Karanlıklar Prensesi” olarak yorumlansa onunla bire bir örtüşür. En son 28 Şubat soruşturmasında gözaltına alınanlara yöneltilen sorularda adı geçen iki sivilden biriydi.

DARBE İCAZETİ Mİ ALDINIZ?
Refah Partisi’nin iktidara gelmesinin ardından ABD ve İsrail’le bir dizi görüşme yapıldığını tespit eden savcı, zanlılara dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı emekli Orgeneral Çevik Bir, Orgeneral İlhan Kılıç, Korgeneral Çetin Saner, Tümgeneral Orhan Yöney’in yanı sıra Onur Öymen ve Aydan Kodaloğlu’nun da katıldığı bu görüşmelerin, “Planlanan bir askeri müdahaleye yönelik icazet alma amacı mı taşıdığı?” sorusunu yöneltti. CHP’li Onur Öymen kamuoyunca kimliği bilinen bir isim. Peki bu görüşmelerde kilit rol oynayan ikinci sivil Aydan Kodaloğlu kim?

UZMANLIK ALANI ABD-İSRAİL
Kodaloğlu ile ilgili küçük bir araştırma yaptığınızda Ankara merkezli AK Grup Danışmanlık Şirketi çıkıyor karşınıza. AK Grup, Amerikan, Türk ve İsrail firmalarına, enerji, savunma, inşaat, sağlık, bankacılık ve finans sektörlerinde danışmanlık hizmeti sunan bir kuruluş. Aydan Hanımın özgeçmişinde şirketin başkan ve CEO’su olduğu belirtiliyor. Kodaloğlu, 1991-93 yılları arasında Özal’ın görevlendirmesi ile Washington’da lobicilik faaliyetlerinde bulunmuş. Çalışma alanları olarak ise “Türk-Amerikan İlişkileri, Türk-İsrail İlişkileri, Irak ve Türk İç Politikalar” bilgisi bulunuyor. İddialara göre Kodaloğlu, önemli tanışmalarında kendisini Kürt Yahudisi olarak tanıtıyormuş.

NEO-CON DOSTLARI
Onun kimliğini asıl gizemli hale getiren ise Neo-Con olarak bilinen Rechard Perle ile meslektaşı Paul Wolfowitz, Bernard Lewis ve Harold Rhode gibi isimler ve İsrail yanlısı Amerikan lobisi ile olan yakın ilişkileri. Bu ekibin 28 Şubat sürecinde ve Türkiye’de darbe senaryolarının havada uçuştuğu 2003-2005 yıllarında yaptığı Türkiye ziyaretleri bile kulisleri heyecanlandırmaya yetiyordu. İddialara göre, 28 Şubat sürecinde Çevik Bir’in en yakınındaki isimlerden olan Kodaloğlu, yakın arkadaşları Harold Rhode, Michael Rubin, Richard Perle, Alan Makovsky gibi isimlerle askerleri sık sık bir araya getiriyordu.

28 Şubat soruşturması şimdiye kadar perde arkasında kalmayı hep başaran Aydan Kodaloğlu’nun üzerindeki sır örtüsünü de kaldıracak gibi gözüküyor.

2007’DE ERGİN SAYGUN İLE DARBE PLANI
ABD’li Neo-Con’lar 2007’de Türkiye’de darbe ihtimalini yüzde 50 olarak dillendirip “Hudson Senaryosu”nu ortaya attılar. O günlerde emekli orgeneral Ergin Saygun ile Kodaloğlu görüşmeleri dikkat çekmişti.

Aydan Kodaloğlu’nun ismi Devrimci Karargah soruşturmasında da gündeme geldi. Örgütle bağlantısı yok elbette ancak, Devrimci Karargah davasının sanıklarından eski emniyet müdürü Hanefi Avcı’nın notlarında göze çarpan isimler arasındaydı. Avcı, 28 Şubat sürecinde darbeyi deşifre eden isimlerden biri. Bu nedenle de yargılandı. İddialara göre Avcı, Kodaloğlu hakkında gazetecilere bilgiler veriyordu. Mehmet Baransu’nun iddiasına göre gazeteci Cüneyt Ülsever “Hacı” romanını bu bilgiler doğrultusunda hazırlamıştı. Ancak, Ülsever bu iddiayı yalanladı.

ABD RÜŞVETİ ONDA
2003 yılında ABD’nin, Irak’ı işgal planına zemin hazırlamak için Türkiye’de medyanın da yer aldığı bazı çevrelere 200 milyon dolar aktardığı gündeme gelmişti.

İddialara göre, bu işin sorumlusu da ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi Mark Parris’ti. Parris’in görüşmelerini organize eden isim olarak yine Aydan Kodaloğlu ismi gündeme gelmişti.
Gazeteciler Fehmi Koru ve 28 Şubat sürecinde andıçlanan isimlerden biri olan Cengiz Çandar da Kodaloğlu ile Neo-Con’ların ilişkisini yazılarında gündeme taşımışlardı.

Türkiye Gazetesi
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme