2 Türk Büyük Bir Faciayı Önledi

Olaylar
Bina sakinlerini tek tek yangından haberdar eden iki arkadaş, bir Arap ailenin çocuklarını da alevlerin içinden aldı. Almanya’nın başkenti Berlin’de Neukölln ilçesinde dün sabah bir evde ç...
EMOJİLE

Bina sakinlerini tek tek yangından haberdar eden iki arkadaş, bir Arap ailenin çocuklarını da alevlerin içinden aldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Neukölln ilçesinde dün sabah bir evde çıkan yangında 2 Türk, çok sayıda kişinin hayatını kurtardı. Ahmet Kırı (37) ile Etem Arslan (21), balkondan bazı kişilerin imdat diye bağırdıklarını, bunun üzerine hemen yardım etmek için koştuklarını ifade ettiler.

İki yıl önce Berlin’e geldiğini ve Balıkesirli olduğunu belirten Kırı, yangın çıktığı sırada bina sakinlerinin çoğunun uyuduğunu belirterek, ‘Etem ile insanları uykudan kaldırmak için dairelerin kapılarını ellerimizle ve ayaklarımızla vurduk. Çoğu kişi yangını fark etmemişti. Pijamalarla kapıları açtılar. Hemen dışarı çıkmalarını söyledik’ dedi.

BİZ İNSANLIK GÖREVİMİZİ YAPTIK

Yangının binanın ikinci katında çıktığını belirten Kırı, üçüncü kata kadar çıkmayı başardıklarını, burada oturan bir Arap ailenin çocuklarını alarak binanın dışına çıkardıklarını kaydetti.

Yangının hızla yayıldığını ve bir patlama sesi de duyduğunu ifade eden Kırı, ‘Bir ara merdiven boşluğunda yanan bir blok üzerime düşüyordu. Son anda kurtuldum. İnsanların hayatını kurtarmak için elimizden geleni yaptık. Biz olmasıydık en az 10 kişi yanardı. Büyük bir faciayı önledik’ şeklinde konuştu.

Büyük bir enerji sarf ettiklerini ve insanlık görevini yerine getirdiklerine inandıklarını belirten Kırı, yangın sırasında binanın içine ne kadar girip çıktığını hatırlamadığını söyledi.

Bilecikli olan Arslan da işlettikleri büfede kahvaltı yaptığını, birden yan binada imdat sesleri duyduğunu ve Ahmet Kırı ile yardıma gittiklerini ifade etti.

YAŞLI VE ÇOCUKLARI ÇIKARTTIK

İlk önce kapılara vurarak insanları uyandırdıklarını belirten Arslan, binada oturan yaşlıları ve çocukları tahliye ettiklerini anlattı.

Diğer kişileri de balkonlardan itfaiyenin kurtardığını belirten Kırı ve Arslan, daha sonra duman zehirlenmesi ihtimali üzerine hastaneye götürüldüklerini ve burada tedavi gördüklerini ifade ettiler.

Binanın zemin katında yaşayan Arzu Torun da binada kendileriyle birlikte yeni taşınan bir Türk ailesinin daha oturduğunu, yangından dolayı büyük korku yaşadıklarını, ancak herhangi bir zarar görmediklerini söyledi.

Öte yandan Berlin polis sözcüsü, yangında bir kişinin hayatını kaybettiğini, 15 kişinin de yaralandığını belirtti. Ölen kişinin Alman olduğunu ifade eden polis, yangın sebebinin araştırıldığını kaydetti.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur