2 Mart’ta duruşmaya gidecekler

Olaylar
Göksel Genç’in haberi İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Genelkurmay başkanları Yaşar Büyükanıt, İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu’yu duruşmaya çağırdı. ...
EMOJİLE

Göksel Genç’in haberi

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Genelkurmay başkanları Yaşar Büyükanıt, İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Bekir Kalyoncu’yu duruşmaya çağırdı.

Mahkeme, Balyoz davasında tanık olarak dinlenilmelerine karar verilen Büyükanıt, Başbuğ ve Kalyoncu’nun 2 Mart’taki duruşmada hazır olmaları için ilgili yerlere yazı gönderdi. 5-7 Mart 2003’te 1. Ordu’da gerçekleştirilen ‘Olasılığı En Yüksek Tehlikeli Senaryo’ planına ilişkin dönemin Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı Başbuğ’un seminerden önce mesaj formu gönderdiği biliniyor. Kalyoncu ve Büyükanıt ise darbe amacı taşıdığı iddia edilen ‘Plan Semineri 2003’e ilişkin gözlemci raporunda imzalarının bulunması sebebiyle duruşmaya çağrıldı.

Emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt, suç isnat edilen 2003 tarihinde Genelkurmay 2. Başkanlığı görevini yürütüyordu. Mahkeme, Tuğgeneral Levent Gözkaya ve eski Genelkurmay Harekat Başkanı emekli Korgeneral Köksal Karabay’ın tanık olarak dinlenmesini kararlaştırmıştı.

Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Çetin Doğan, Orgeneral Bilgin Balanlı, Koramiral Can Erenoğlu’nun da aralarında bulunduğu 249’u tutuklu 365 sanıklı davanın duruşmaları sırasında sanık generaller ve diğer subaylar Büyükanıt ve Başbuğ’un tanık olarak dinlenmesini talep etmişlerdi. Sanık üst rütbeli subaylar, Balyoz duruşmalarında dönemin Genekurmay Başkanı emekli Orgeneral Hilmi Özkök ve dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın da tanık olarak dinlenmesini ısrarla talep ediyor.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme