2 Bin Liraya “Çocuk” Dilenci

Olaylar
Eleman bulamayan çeteler de, yoksul aileleri hedef seçiyor. Fakir çocuklar aylık 2 bin liraya kiralanıp dilendiriliyor. Sakatların fiyatı ise 2 katına çıkıyor. Dilenciliğin mevsimine ve turizmine alış...
EMOJİLE

Eleman bulamayan çeteler de, yoksul aileleri hedef seçiyor. Fakir çocuklar aylık 2 bin liraya kiralanıp dilendiriliyor. Sakatların fiyatı ise 2 katına çıkıyor.

Dilenciliğin mevsimine ve turizmine alışık olan Türkiye, sonunda bunu da gördü! Malatya Emniyeti’nin araştırmaları, korkunç bir gerçeği, gözler önüne döktü! Polisin tespitlerine göre dilencilik çeteleri, son zamanlarda kendileriyle çalışacak eleman bulmakta sıkıntı çekiyor. Şebekeler de buna çare olarak çocuk kiralama yöntemine gidiyor. Birçok çete, yoksul ailelerle görüşüp çocuklarını bin ila 2 bin lira karşılığında bir aylığına kiralayor. Kiralanan çocuklara dilencilik eğitimi veriliyor. Ve bu minikler kısa süre sonra sokaklara salınıyor. Dilencilikte iyi para kazanan çocuklar ise bir sonraki ay tekrar kiralanıyor.

VERDİĞİNİZ HER KURUŞ SAYILARINI ARTIRIR
Tabi bu işin bir de piyasası bulunuyor! Örneğin çocukta herhangi bir sakatlık varsa, kira bedeli 2 katına çıkıyor. Özellikle felçli ya da uzuvları eksik olan minikler daha çok rağbet görüyor. Malatya polisi ise "Bir kent sorunu dilencilik" adıyla yayımladığı broşürde, vatandaşları bu kişilere karşı uyarıyor. "Verdiğiniz her kuruş, sokaktaki dilenci çocukların sayısını artırır" diyen polis, dilencilerin toplumun insaf, acıma, yardımseverlik ve dini duygularını sömürerek kazanç elde etmeye çalıştıkları anlatıyor. Yetkililer, bazı dilencilik şebekelerinin ise çocukları özellikle sakat bırakarak dilendirmeye zorladığına dikkat çekiyor.

İYİLİK YAPMAK İÇİN ADRESLER BELLİ
Çocuk dilencilerin, gelecek yıllarda toplumdan uzak, insanlardan nefret eden bireyler olduğunu da vurgulayan polis, yardım yapmak isteyen vatandaşların, sosyal hizmet kurumları, mahalle muhtarları, belediyeler veya yardım amacıyla kurulmuş sivil toplum kuruluşlarına yönelmeleri gerektiğini kaydetti. Dilencilerin büyük bir çoğunluğunun gerçek ihtiyaç sahipleri olmadıklarının da altını çizen yetkililer, verilen her paranın çetelere finans kaynağı olduğunu hatta bazen terör örgütlerine bile gittiğini hatırlattı.

Takvim