19 Mayıs’ta ‘Muhteşem’ sürpriz

Olaylar
Bunlardan biri de Muhteşem Yüzyıl dizisiyle tekrar canlanan matrak sporu oldu. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bu yıl farklı bir yüzle kutlanacak. Bir günle sınırlı kalmayacak e...
EMOJİLE

Bunlardan biri de Muhteşem Yüzyıl dizisiyle tekrar canlanan matrak sporu oldu.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı bu yıl farklı bir yüzle kutlanacak. Bir günle sınırlı kalmayacak etkinlikler bir hafta sürecek.

81 ilde Amatör Spor Kulüplerinin tamamı bakanlığın koordinasyonunda kutlamalar yapacak. 60 spor federasyonu, bir haftalık kutlamalar boyunca Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonu sporcuları ile kutlamalara katılacak.

Gençlerin en çok ilgisini çeken savunma sporlarından da örnekler sergilenecek. Wushu, Muaythai, Tekvando, Kata, Coappoeira gibi sporlardan gösteriler yapılacak.

Ancak bu gösterilerin arasında en çok ilgi çekecek olan Muhtşem Yüzyıl dizisiyle birlikte tarihin tozlu sayfalarından çıkarak popüler kültürle tekrar buluşan matrak olacak.

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’ün haberine göre, üniversite gençliğinin de aktif rol alacağı gösterilere Matrakçıların performansı damga vuracak.

Matrak sporcuları halen, Geleneksel Spor Dalları Federasyonu bünyesinde faaliyet gösteriyor. 32 antrenör ve 74 hakem ile çalışmaları devam ettirilen spor dalı, ilk kez Geleneksel Oyunlar Festivali’nde yurtdışında sergilenecek.

Milliyet