12 Eylül Darbesi’nin kanlı bilançosu

Olaylar
12 Eylül darbesinin üzerinden 32. yıl geçti. Bugün bile hala izleri silinemeyen kanlı darbe yıllarında ve sonrasında neler yaşandı? İşte 12 Eylül Darbesi’nin kanlı bilançosunu anlatan infografik...
EMOJİLE

12 Eylül darbesinin üzerinden 32. yıl geçti. Bugün bile hala izleri silinemeyen kanlı darbe yıllarında ve sonrasında neler yaşandı? İşte 12 Eylül Darbesi’nin kanlı bilançosunu anlatan infografik:

12 Eylül 1980 gecesi ordunun yönetime el koyması ve 9 yıl süren askeri yönetim hakkında onlarca film çekildi, yüzlerce kitap yazıldı.  Önümüzdeki iki gün boyunca televizyonda ve gazetelerde bu konu hakkında yine çokça yerler duyacağız.

Digital Fabrika 12 Eylül’ü ve sonrasında yaşananları konu alan bir infografik yayınladı.

İnfografik bizleri 12 Eylül gecesi yaşananlar ve darbenin açıklanan sebepleri ile karşılıyor. Kenan Evren’in meşhur açıklamalarına da yer verilen infografikte darbenin Türkiye’deki etkileri rakamlarla bizlere anlatılıyor.
İnfografikte ayrıca dönemin ABD Başkanı Jimmy Carter’a darbe gecesi gelen ‘Bizim çocuklar işi bitirdi’ mesajından da bahsediliyor. ABD Ulusal Güvenlik Konseyi Türkiye Masası Sorumlusu Paul Henze’nin ağzından başkana iletilen not daha sonra Henze tarafından yalanlanmıştı.

haber7.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme