1+1 Evler En Karlı Yatırım

Olaylar
Daha çok oturmak için tercih edilen 3+1 dairelerde kira geliri ile kendini amorti etme (geri dönüş süresi) 15-18 yıl, 2+1 dairelerde 12-15 yıl. 1+1 dairelerde ise amorti süresi 8-10 yıl. Evlerin değer...
EMOJİLE

Daha çok oturmak için tercih edilen 3+1 dairelerde kira geliri ile kendini amorti etme (geri dönüş süresi) 15-18 yıl, 2+1 dairelerde 12-15 yıl. 1+1 dairelerde ise amorti süresi 8-10 yıl. Evlerin değerinin kira gelirine göre ölçüldüğünü söyleyen Önay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş, "Maketten alıyorsanız komşu binadaki kiralara bakın." dedi.

İnsanlar ev alırken bunu aynı zamanda bir yatırım aracı olarak görüyor. Bu nedenle oturmak için dahi alınsa günün birinde ev satıldığı zaman değerinin ne olacağı veya kiraya verildiğinde getirisine bakılıyor. Son zamanlarda nitelikli konutlarda en çok ayrılan ve satılan daire tipinin 1+1 olmasının sebebi de en kısa sürede kendi parasını geri kazandırması. İstanbul’da nitelikli konut inşa eden yapı firmalarından Önay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Akdaş, evlerin değerinin kira getirisine göre ölçüldüğünü, bunun hem alıcıya hem de inşaatçıya yol gösterdiğini söyledi.

Önay Grup’un yaptığı araştırmaya göre nitelikli konut sektöründe 1+1 daireler 8 ilâ 10 yıllık kira geliriyle peşin satın alınma bedelini karşılıyor. 2+1 dairelerde ise yatırılan paranın kira ile geri kazanım süreci 12-15 yıla çıkıyor. 3+1 dairelerde ise yatırımın geri dönüş süresi 15-18 yıl arasında değişiyor. Reidin araştırma şirketinin Garanti Bankası için hazırladığı 2010 Ekim ayı Emlak Raporu’na göre İstanbul’da bir apartman dairesinin fiyatı 15,6 yıllık (187 ay) kiraya eşit iken, İzmir’de bu süre 18,3 yıla (220 ay) kadar uzamakta. Ankara’da ise bir apartman dairesinin fiyatı 16,7 yılda (200 ay) geri dönmekte.

Önay Grup Başkanı Yunus Akdaş 1+1 konutlar yatırımcı için tercih nedeni olsa da, isabetli alım yapmak için ‘satış ofisinde’ söylenen kira getirisi yerine komşu apartmanların kira getirisine bakılmasını tavsiye ediyor. Akdaş, "Kira getirisi 1.100 lira olacak" denilerek satılan bir projedeki 1+1 dairenin, aynı özelliklere sahip bitişik apartmanındaki benzerinin 450 liradan kiracı bulabildiğine dikkat çekiyor. Henüz yaşamın başlamadığı bir apartmandan ev alırken de en doğru yol gösterici komşu apartmanlardaki dairelerin satış fiyatı.

Önay Grup bundan beş yıl önce 4 ortak tarafından kuruldu. Ortaklardan Ömer Bulut 38 yıllık inşaatçı. Şirketin başkanı Yunus Akdaş, giyim markası Crispino’nun da sahibi. Şirket 450 konutluk ilk projesi Esenbahçe’nin ardından yine İstanbul Beylikdüzü’nde stüdyo, 1+1 ve 2+1 dairelerden oluşan Önay Garden’ı inşa ediyor. 210 adet ile en fazla dairenin 1+1’e ayrıldığı projede 2+1 daire sayısı 135. 28 stüdyo daire 28 adet ve satışı ilk bitenler bunlar oldu. Dairelerin yüzde 45’inin satıldığı siteden daire edinenlerin yüzde 70’i oturmak, yüzde 30’u yatırım amacını taşıyor. Emekliler ve çocuksuz yeni evliler havuzu, fitness center’ı, güvenliği ve hizmet ünitesi olan bu siteyi tercih etti.

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme