10 Yaşında 12 Ameliyat Oldu

Olaylar
Haberin Foto Galerisi İçin Tıklayınız… Karlık Köyü’nde oturan Sabri ve Hacer Demir çiftinin 2 çocuğundan biri olan Haydar Can Demir, tıp dünyasında nadir rastlanan, ‘Juvenil Hyalin F...
EMOJİLE

Haberin Foto Galerisi İçin Tıklayınız…

Karlık Köyü’nde oturan Sabri ve Hacer Demir çiftinin 2 çocuğundan biri olan Haydar Can Demir, tıp dünyasında nadir rastlanan, ‘Juvenil Hyalin Fibromatosis’ hastalığının pençesinde yaşam savaşı veriyor.

Burnunda, kulaklarında ve kafatasında meydana gelen deformasyonlarla sağlık problemleri ile karşı karşıya kalan ve eklemlerinde ağrılar nedeniyle hareketleri kısıtlanan talihsiz çocuğun babası Sabri Demir, çaresizlikten yakındı. Sabri Demir, hastalığın tedavisinin Türkiye’de mümkün olmadığını belirterek, "2 aylık bebekken verem aşısı vuruldu. O günden bu yana oğlum 12 ameliyat geçirdi. Ama soruna çare bulmak mümkün olmadı. Sağlığına kavuşması için elimden gelen her şeyi yaptım. Tedavisi aralıklarla Ankara Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sürdürülüyor. Alternatif olarak da İstanbul’da ‘Biorezonans’ tedavisi görüyor. Artık dayanacak halimiz kalmadı" diyerek dert yandı.

TEDAVİ UMUDU AMERİKA’DA

Dolmuş şoförlüğü yapan baba Sabri Demir, kendisine bir yol gösterilmesi için yetkililerden yardım istediklerini ifade ederek, “Bizim paraya ya da işe ihtiyacımız yok. Tek isteğim oğlumun sağlığına kavuşması, arkadaşlarıyla koşabilmesi, oynayabilmesi. İki kez internetten Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza mektup yazdım ama arayan soran olmadı. Oğlumun hastalığına yönelik olarak Amerika’da araştırmalar yapıldığını öğrendik. Fakat bunun için imkânlarımız yetersiz. Duyarlı tüm insanlardan, yardım edebilecek insanlardan tedavi için, bilgi için yardım dileniyoruz. Lütfen yardımcı olun” dedi.

BABA OĞUL GÖZYAŞI DÖKTÜ

Oğlunun, dünyada benzer hastalıklı 60, Türkiye’de ise 3 kişiden biri olduğunu dile getiren acılı baba, konuşmasında gözyaşlarını gizleyemedi. Merkez Karlık İlköğretim 3’üncü sınıf öğrencisi olan ve derslerini başarıyla tamamlayıp bir üst sınıfa geçen Hasan Can da, göz yaşlarına hakim olamadı.

Tedavi edilip sağlığına kavuşmayı bekleyen Hasan Can, “İlk olarak laptop istiyorum. Tedavi olmak istiyorum. Annemi babamı çok seviyorum. İlerde avukat olmak istiyorum” dedi.

ESTETİK CERRAHİ AÇIDAN MÜDAHALE YAPILABİLİR

Trabzon Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Plastik Cerrah Uzmanı Dr. Ömer Ambarcıoğlu, bu hastalığın ilaçla tedavisi olmadığını söyledi. Juvenil Hyalin Fibromatosis hastalığının insanlarda psikoloji bozukluk da oluşturduğunu belirten Ambarcıoğlu şöyle konuştu: “Tıpta ender rastlanan ve tedavisi uzun süren bir hastalık. Bu tür hastalıklarda estetik cerrahi açıdan müdahaleler yapılabilir. Bu müdahaleler, yaşanan rahatsızlığı bir nebze de olsa asgari seviyeye getirir.

Bu hastalığın ilaçla tedavisi yok. Ayrıca yapılacak olan cerrahi müdahalelerde de bir takım sorunlar yaşanabilir. Bu hastalıkla birlikte insan vücudunda gelişen değişikilikler psikolojik açıdan da sorun yaratabilir. Bu nedenle hastalığın tedavi sürecinde ek olarak psikolojik tedavinin de görülmesi şart. ”

DHA