1 dolarlar beddua seansında dağıtıldı

Olaylar
15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) bağlı teröristlerin üzerinden çıkan ‘1 dolar’ların sırrı çözüldü. Ankara Anayasal Düzenene Karşı İşlenen Suçlar...
EMOJİLE

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Fetullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) bağlı teröristlerin üzerinden çıkan ‘1 dolar’ların sırrı çözüldü. Ankara Anayasal Düzenene Karşı İşlenen Suçları Soruşturma Bürosunca darbe girişiminden iki gün önce hazırlanan FETÖ çatı iddianamesinde, söz konusu dolarların kimlere ve hangi amaç için verildiği tüm detaylarıyla anlatıldı.
17-25 ARALIK SONRASI TAKTİK DEĞİŞTİ
Yenişafak’ın haberine göre iddianamede, FETÖ’nün 17-25 Aralık darbe girişiminin ardından yapının takibini engellemek ve örgüt üyelerinin deşifre olmasının önüne geçmek için tedbir uygulayarak açık ve aleni yer toplantılarından vazgeçtiği belirtildi. Örgüt mensuplarının da bunun için taktikler geliştirdiğine dikkat çekilen iddianamede, toplantıların eskiden olduğu gibi bir “imam”ın başkanlığında yapıldığı, “imam”ların üst “imam”dan gelen emirleri katılanlara aktarıldığı kaydedildi.
TOPLANTILARIN ÖNEMİ ANLATILDI
Toplantılarda örgütlü yapının hareket tarzının, periyodik olarak katılanlara aktarıldığı belirtilen iddianamede, “Örgütün toplantılarına katılanlar, korkutulup, metafizik gerilim altında tutularak örgütsel bağlılık korunmaktadır. Örgüt toplantıları bağlılığını korunması, üyelerin bilenmiş olarak göreve hazırlanması, adanmışlığın ortaya konulması için çok önemlidir” denildi.
ÖĞRENCİLERE BEDDUA DAĞITILDI
İddianamede, son dönemlerde örgütün sempatizan konumundaki alt tabakasının katıldığı toplantılarda, mevcut hükümet aleyhine bizzat terörist başı Fetullah Gülen tarafından söylenen bedduaların videoları izlettirildiği vurgulandı. Yakın zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öleceği söylenerek özellikle örgüte ait okullarda öğrencilere dağıtılan duaların günlük olarak tekrar edilmesinin istendiği ifade edildi.
PARA BEREKETLENSİN DİYE!
Bu toplantılarda, toplantıyı düzenleyen sorumlu şahıslar tarafından örgüt içerisinde güven sağlayan elemanlara, “paralarının bereketlenmesi için Fetullah Gülen’in okuduğu” söylenilen 1 ABD doları verildiği de iddianamede yer aldı. Örgüte yönelik yapılan operasyonlarda gözaltına alınan bazı şüphelilerin üzerinden 1 dolar da çıktığı belirtildi.
2001 YILINDA VERİLMİŞ
İddianamede, söz konusu 1 dolarlara ilişkin gizli tanık ifadesi de yer aldı. ‘Şimşek’ kod adlı gizli tanık, 2001 yılında katıldığı bir toplantıda, Fetullah Gülen tarafından okunduğu söylenen F serisi 1 ABD dolarının kendisine verildiğini kaydetti. Gizli tanık, “Dolarlar, paralarının bereketlenmesi için toplantıda verilirdi” dedi.
LAYIK OLMAN GEREKİYOR
Polis kolejine girdikten sonra sağlık sorunları nedeniyle ayrılan ve iddianamede tanık olarak yer alan E.Ü. ise kendisine Keçiören’deki bir hücre evinde cemaat abisi tarafından 1 dolar verildiğini kaydetti. E.Ü., FETÖ abisi Murat’ın “Bu para Ankara’da üç kişiye geldi. Bunlardan biri benim ancak ben bu parayı sana vermek istiyorum. Üstad Bediüzzaman öğrencilerine bir altın harçlık verirmiş. Hocaefendi de bize bu 1 doları kendi cüzdanından çıkarıp verdi. Eğer kolejden derece ile mezun olamazsan bu harçlığı senden geri alırım. Çünkü bu harçlığa layık olman gerekiyor” dediğini aktardı.