Zaman’a abone olmayana deneme sınavı yok!..

Medya
Gündemdeki dershanelerin dönüştürülmesi tartışmalarında Hükümete karşı en agresif muhalefeti sergileyen Zaman gazetesinin bu tavrının altında yatan sebeplerden birinin de “abone kaybı kaygısı” olduğu ...
EMOJİLE

Gündemdeki dershanelerin dönüştürülmesi tartışmalarında Hükümete karşı en agresif muhalefeti sergileyen Zaman gazetesinin bu tavrının altında yatan sebeplerden birinin de “abone kaybı kaygısı” olduğu gözleniyor.

Türkiye’nin dört bir köşesinden alınan bilgilere göre, Cemaate yakınlığıyla bilinen dershanelerden ‘hizmet alan’ veya almayan öğrencilere, deneme sınavlarına girebilmeleri için Zaman gazetesine abone olma ‘zorunluluğu’ getiriliyor. İnternet sitelerinde yer alan haberlere göre, çocuğunu FEM dershanelerine gönderen bir veli, Zaman gazetesi abonesi olmayan öğrencilerin ülke genelinde merkezi sistemle yapılan deneme sınavlarına alınmadıklarını söylüyor. Zaman gazetesine yıllık abonesi olmadıkları için Türkiye genelinde gerçekleştirilen deneme sınavlarına alınmayan öğrencilerin, dershanelerdeki bu zorba şartlandırma yüzünden mağdur edildikleri belirtiliyor.

ASTRONOMİK TİRAJIN KAYNAĞI DERSHANELER

Edinilen bilgilere göre gazete aboneliğinin yıllık olması ve ödemenin peşin yapılması da talep ediliyor. Cemaate yakınlığıyla bilinen bazı dershanelerin girişlerine asılan ve elden dağıtılan bazı afiş ve broşürler de bu bilgiyi doğrular nitelikte.

“SADECE DENEME GÜNÜ ALSAM” DA KURTARMIYOR! 

Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere de aynı dayatma yapılıyor. Bu öğrencilerin, “Zaman’ı sadece deneme verdiği gün alsam ve bu denemeyi dershanemizde yapsak olmaz mı” şeklindeki teklifi reddedilerek, “o zaman sınavı kendi kendinize yaparsınız, dershanemizdeki toplu sınava katılamazsınız” deniliyor.

KREDİ KARTI ZORUNLULUĞU

Öğrencilere Zaman aboneliği için kredi kartı dayatmasında da bulunuluyor. Peşin ödeme yapamayan öğrencilerden 252 TL’lik 1 yıllık Zaman aboneliği ücreti kredi kartından toplu çekiliyor. Kredi kartı olmayan öğrencilere “kart çıkarmaları” veya velilerinin kartlarını kullanmaları gerektiği söyleniyor. 

DERSHANE KAYDINDA BUNLAR SÖYLENMİYOR

Ancak bu dayatmalar dershane kaydı sırasında veliler ve öğrencilerden gizleniyor. Velilere kayıt esnasında “dershanemizde çocuklarınıza 30-40 deneme yapacağız” denilirken, bunun için Zaman’a abone olunması gerektiği söylenmiyor. Denemeler başladığı zaman öğrencilere “girebilmeniz için önce Zaman’a abone olmanız gerekir” deniliyor. Böylelikle normalde ücretsiz olması gereken deneme sınavları paralı hale gelmiş oluyor.

ÖĞRETMENLER DE DEVREYE GİRİYOR

Cemaat dershanelerinde idarecilerin yanı sıra öğretmenlerin de Zaman aboneliği konusunda öğrencilere telkinlerde bulundukları belirtiliyor.

AYLIK ABONELİK DE KESMİYOR

Dershane ödemelerinde herhangi bir aksama olmamasına ve aylık Zaman gazetesi aboneliğinin de bulunmasına rağmen çocuklarının deneme sınavlarına alınmadığını söyleyen kimi veliler, çocuklarının dışlanmasını istemedikleri için ve sırf çocukları arkadaş gruplarından ayrılmasın diye gazeteye mecburen abone olduklarını belirtiyor. İsmi açıklanmayan bir veli şunları söylüyor: “Çocuklarımız birkaç yıldır dershaneye gidiyorlar. Aynı zamanda da Zaman gazetesi abonesiyim. Yalnız aboneliğim aylık bir abonelik. Hatır gönül meselesinden kaynaklanan bir abonelik fakat aboneliğimiz yıllık olmadığı için çocuklar dershanede deneme sınavlarına alınmıyorlar. Yıllık Zaman gazetesi abonesi olmayanlar bu sınava alınmıyorlar. Mutlaka gazeteye yıllık abone olmamız gerekiyormuş ki çocuklar o deneme sınavlarına girebilsinler.”

Yeni Akit

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme