Turan Ababey: Amerika karşı değildi

Gezi Parkı olaylarının ardından kurulan, paralel tetikçilik yapan ve 2 ay sonra kapatılan Karşı Gazete’nin sahibi Turan Ababey, Takvim gazetesine çarpıcı itiraflarda bulundu.

22 yıllık işadamıyken, gazetenin batmasının ardından taksi şoförlüğüne başlayan Ababey, “İş arıyorum, iki çocuğum var, kalacak bir evimiz yok” dedi. İşte Ababay’ın anlattıkları:

TAPE GAZETESİ GİBİYDİ

 Tarafsız gazete diye kurduk tape gazetesi olduk. Geziciler’in ve Gezi’nin gazına geldik, bu işe giriştiğime pişman oldum. 17 Aralık sonrası muhabirlere tapeler geliyordu ve genel yayın yönetmeninin işi de yayınlamaktı. İşe alırken kimsenin CV’sine bakmadım ve zaten kimsenin işine de karışmıyordum.

PARALEL’İN İŞİNE GELDİ

 Zamanla Paralel Yapı basını olmuştuk. Yazılanların tamamı Paralel Yapı’nın işine geliyordu. Onlar gönderiyordu bizimkiler yayınlıyordu.

Fethullah Gülen ve Cemaati, benim bir numaralı düşmanımdır.

 17 Aralık’ta “Sizi de alacaklar içeri” dediler. Paralel Yapı o gün Tayyip Erdoğan’ı devirmeyi amaçlamıştı. Belgelerde “Dönemin Başbakanı” ifadesi, bunun darbe girişimi olduğunu gösteriyor.

Soruyorum, dinle uğraşan bir adamın hükümetle ne işi olur?

 Yayın hayatına girdiğimiz ilk hafta ABD Başkonsolosluğu’ndan geldiler. 6 kişilik heyet bize farklı tekliflerde bulundu. Belki bu haberden sonra yalanlayacaklardır ama biz de 5-6 kişiydik.

 Beşir Atalay’a İrancı, Hakan Fidan’a ajan diyorlar. Peki sen kimin ajanısın?

 Battığım zaman ilk alacaklı olarak Cihan Haber Ajansı geldi. Adıma ve şirkete açılmış 84 dava var. Şu an görünen o ki mezara borçlu gireceğiz.