Televizyonculara ‘özel haber’ kullanma yasağı

Medya
Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nce Telif Hakları Yasa Tasarısı Taslağı’na gazetelerin ve köşe yazarlarının haklarını korumak amacıyla yeni maddeler eklendi. Telif Hakları Genel Müdürü Abdur...
EMOJİLE

Telif Hakları Genel Müdürlüğü’nce Telif Hakları Yasa Tasarısı Taslağı’na gazetelerin ve köşe yazarlarının haklarını korumak amacıyla yeni maddeler eklendi.

Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, yürürlükteki yasada, bahsedilen konuyla ilgili iki maddenin bulunduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:
”36 ve 37. maddelerde biraz daha Avrupa Birliği’ne uyum kapsamında düzenlemeler yaptık. Bu maddeleri Avrupa Birliği’nin mevzuatına da uydurarak çözüm bulmaya çalıştık. Eklenen bu maddelerle, televizyon kanalları ve internet siteleri, gazetelerdeki köşe yazarlarının makaleleri ve gazetelerin özel haberlerini izin almadan hiçbir şekilde kullanamayacak. Kısmi olarak çoğaltsalar dahi izin almak zorunda kalacaklar. Bu hak ihlallerini yapanlar 2 ila 4 yıl arasında hapis cezasına çarptırılabilir. Bu ağır bir ceza. Dolayısıyla daha dikkatli olmak gerekecek.”

Taslağın korsana geçit vermeyecek detaylarla donatıldığına işaret eden Çelik, Diğer makale ve özel haberlerde asla ve asla izinsiz kullanma olmayacak. Tasarı yasalaştıktan sonra hiçbir televizyon kanalı kaynak göstermeden bir özel haberi, köşe yazısını kullanamayacak.”

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme