Sosyal medyada gençleri bekleyen tehlike

Medya
Her gün kontrol etmeden duramadığımız sosyal medya hesaplarımız bazen büyük bir kâbusun başlangıcı olabiliyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, sosyal medya üzerinden hacklenen kurbanların y...
EMOJİLE

Her gün kontrol etmeden duramadığımız sosyal medya hesaplarımız bazen büyük bir kâbusun başlangıcı olabiliyor. İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, sosyal medya üzerinden hacklenen kurbanların yüzde 52’sinin 30 yaşın altında olduğu saptandı.

Sahtekârlıktan korunma şirketi CİFAS, halkın, hükümet ve endüstrinin kimlik sahteciliği konusundaki bilinç eksikliği nedeniyle dolandırıcıların kişisel bilgelere ulaşmasını kolaylaştırdığını ve özellikle gençlerin sosyal medya üzerinden isim, doğum tarihi, adres ve banka bilgileri gibi kişisel bilgilerinin çalınmasına daha çok maruz kaldıklarını belirtiyor. İnsanların bilgilerini kullanarak sahte kimlik dolandırıcılığı yapan hackerlar özellikle mobil cihazlar üzerinden kişisel bilgilere ulaşarak banka hesap bilgilerinden tutun da pek çok kişisel bilgiye ulaşabiliyor.

DOLANDIRICILAR

Bazen telefonunuzun not bölümüne hatırlamak için yazdığınız önemli bir bilgi, bazen bir görsel, bazen ise banka şifreniz hackerlar tarafından çalınıp size pahalıya mal olabiliyor. Yapılan son araştırmalar, 2015’te gerçekleşen çevrimiçi dolandırıcılıkların yüzde 86’sını kimlik dolandırıcılıklarının oluşturduğunu ve gençlerin büyük çoğunluğunun sosyal medya kurbanı olduğunu gözler önüne seriyor. Global antivirüs yazılım kuruluşu Bitdefender’ın Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Laykon Bilişim Genel Müdürü Barbaros Akkoyunlu, Türkiye’deki yoğun genç nüfusun paylaşımda bulunmayı ve paylaşımda bulunanları takip etmeyi sevdiğini, bunun da genç nüfusta sosyal medya kullanım oranını bir hayli yükselttiğini belirtti.

Sosyal medya platformlarının artık birçok özelimizi paylaştığımız bir alan haline geldiğini vurgulayan Akkoyunlu “Nereye gittiğimiz, ne yediğimiz, ne giydiğimiz, o hafta nerede olduğumuz veya geçen haftaya göre kaç km koştuğunuza dair neredeyse tüm bilgiler artık herkesin ulaşabileceği bilgilerin arasında. Paylaştığımız bu tür bilgiler maalesef kötü niyetli kişilerin sistemlerdeki açıklardan faydalanmasına yardımcı olacak kilit bilgiler de veriyor olabilir” dedi.

Son dönemde gündeme gelen bir dolandırma yönteminden de bahseden Akkoyunlu “Sosyal medya profilinizi kopyalayarak arkadaşlarınızı sahte hesaba ekliyor ve kupon hediye etme vaadiyle cep telefonlarına bir mesaj gönderip kredi kartı veya cep telefonlarından para çekiyorlar” dedi.

5 ÖNEMLİ TAVSİYE

Akkoyunlu, sosyal medyada güvende kalmaları için gençlere 5 önemli tavsiyede bulundu.

1- Sosyal medyada paylaştığınız resim, metin veya benzeri şeylerin sizin için çok özel bilgiler içermemesine dikkat edin. Paylaşacağınız fotoğraf, video vb. içeriklerde plaka, kimlik numarası, pasaport ve kredi kartı bilgilerinin gözükmediğinden emin olun.

2 – Sosyal medya platformlarınızı tanıdık olmayan kişilere tamamen açık durumda bırakmayın. Ayarlar bölümünden “Sadece Arkadaşlar” gibi seçeneklerini seçerek profilinize erişimi kısıtlayın. Paylaşımlarınızı sadece görmesini istediğiniz kişilerin gördüğünden emin olun. Lokasyon bilgilerinizi herkesle paylaşmayın.

3 – Arkadaşınızdan veya tanıdığınızdan gelen her mesaja inanmayın. ‘Twitter hesabınızın doğrulanması için bu linke tıklayın!’, ‘Seninle olan videomu paylaştım, izlemek için tıkla!’ gibi mesajlara tereddütle yaklaşın.

4 – Herkesi arkadaşınız olarak eklemeyin. Arkadaşınız olsa bile size arkadaşlık isteği gönderen kişini gerçekten arkadaşınız olup olmadığını kontrol edin. Geçmişte eklediğiniz kişileri gözden geçirin. Aralarında başkaları tarafından ele geçirilmiş hesaplar olabilir.

5 – Gerçek olamayacak kadar cazip reklam ve kampanya tekliflerini araştırmadan, gerçekliğine emin olmadan tıklamayın. Bunun için bazen o reklamla ilgili konu başlığını Google’da aratarak önceden bu konu ile ilgili sorun yaşamış insanlar var mı diye kontrol edebilirsiniz.-Star